Ciekawostki: ADRENALINA W „ZASTRZYKU” do samodzielnego użycia

ADRENALINA (EPINEFRYNA) W „ZASTRZYKU”

Tutaj np. Epipen Junior.

Ostatnio był temat użądleń i alergii, więc dzisiaj o tym pobudzającym wyobraźnię leku na najgorsze rodzaje alergii – o adrenalinie do samodzielnego podania.
ADRENALINA DO SAMODZIELNEGO WSTRZYKIWANIA – DLACZEGO DOKTOR KAZAŁ?

Jeśli wystąpiła u Ciebie poważna reakcja alergiczna, potencjalnie zagrażająca życiu (np. wstrząs, zaburzenia oddychania, uogólniona pokrzywka z obrzękami, zwłaszcza okolicy twarzy), pewnie lekarz przepisał Ci adrenalinę do samodzielnego podania. I jeszcze kazał zawsze ją mieć przy sobie. Zawsze, czyli naprawdę zawsze, na randce, na wczasach, na wyjście do sklepu. Serio, doktor nie rozumie, że masz wiele ważniejszych rzeczy do spakowania w torebce, niż adrenalinę? Jak się coś złego stanie, nie wystarczy wezwać karetki?

Dlaczego doktor Ci uprzykrza życie?

Bo SZYBKIE podanie adrenaliny, gdy tylko zaczynają się objawy poważnej anafilaksji/wstrząsu hamuje rozwój reakcji alergicznej. Dlatego nie czekasz na podanie adrenaliny, aż będzie naprawdę źle, tylko podajesz ją SZYBKO, gdy tylko poważna reakcja się zaczyna.

Okej, powagę wstrząsu (gwałtowny spadek ciśnienia, zaburzenia przytomności) pewnie każdy czuje. Problemy z oddychaniem, duszenie się też raczej każdy uznaje za coś poważnego. Ale czemu uogólniona pokrzywka?

Bo kolejna reakcja może być gorsza. Nie musi, ale może. I jeśli wystąpiła u Ciebie pokrzywka dużej części ciała np. z puchnięciem tych części ciała, to też poważna sprawa. I jeśli lekarz zalecił podanie adrenaliny, jeśli sytuacja się powtórzy, nie czekaj, żeby sprawdzić, jak bardzo tym razem spuchniesz, tylko od razu podaj sobie lek.

WAŻNE: Nie ma wątpliwości, że podanie adrenaliny przy podejrzeniu poważnej reakcji alergicznej nawet niepotrzebnie jest o wiele bezpieczniejsze, niż zwlekanie albo zrezygnowanie z jej podania.
Nie jesteś lekarzem. Kiedy dzieje się coś złego, nie musisz ocenić stopnia ciężkości reakcji uogólnionych wg Muellera albo rozpoznawać anafilaksji wg WAO. Nie ma czasu na naukowe rozkminy. Zasada dla Ciebie jest prosta:

GDY ZACZYNAJĄ SIĘ OBJAWY WSTRZĄSU, LEPIEJ PODAĆ NIEPOTRZEBNIE, NIŻ NIE PODAĆ (lekarz, który przepisuje lek, omawia z pacjentem, na co zwrócić uwagę i kiedy go zastosować).

Adrenalinę w tym wypadku podajemy głęboko do mięśnia, efekty niepożądane mogą wystąpić na zasadzie dziwnego samopoczucia, zawrotów głowy, kołatania serca. A jej podanie może uratować życie, dlatego za bardzo się z tym nie czaimy, bo bilans ryzyka i korzyści wydaje się jasny. Lepiej narazić się na zastrzyk i kołatanie serca przez chwilę, niż czekać do momentu, aż rozwinie się wstrząs i będzie być może za późno na jakiekolwiek działanie.

CZYM SIĘ RÓŻNI ADRENALINA ZA 30 ZŁ OD TEJ ZA PONAD 200ZŁ?

Okej, masz za sobą bardzo poważną reakcję alergiczną na jakiś pokarm/lek/jad owada itp. Lekarz kazał Ci kupić adrenalinę do samodzielnego podania. I okazuje się, że masz 2 do wyboru.
(PS. Inna nazwa adrenliny to epinefryna)

MALUCHY NIE MAJĄ WYBORU

U dzieci <25 kg masy ciała mamy tylko jedną adrenalinę do użycia, tą drogą, o nazwie EPIPEN JUNIOR. (zawiera dawkę leku odpowiednią dla takich maluchów: 150 µg epinefryny).

Cięższe dzieci i dorośli mają 2 preparaty do wyboru, oba zawierają tyle samo leku, 300µg epinefryny:

1. ADRENALINA WZF

Ampułkostrzykawka.

W skrócie: TAŃSZA.

– w formie ampułkostrzykawki, czyli takiego gotowego klasycznego zastrzyku
– podajesz normalnie jak zastrzyk: ściągasz osłonę igły, wbijasz igłę w udo i naciskasz do końca tłok strzykawki
– jeśli przechowujesz ją w lodówce (2-8 st.C.) okres ważności to 2 LATA
– możesz przechowywać poza lodówką!!!!! (i pewnie tak będzie, bo trudno chodzić wszędzie z lodówką ), ale wtedy okres ważności to 6 miesięcy i po tym czasie trzeba ją wyrzucić i kupić nową
– cena bez refundacji to ok 60zł, a z refundacją 20-30zł

2. EPIPEN SENIOR: 

Autowstrzykiwacz (Epipen)

W skrócie: WYGODNIEJSZY, ALE DROGI.
– w formie autowstrzykiwacza, czyli takie urządzenia przypominającego moim zdaniem taki grubaśny długopis, wydaje się na oko bardziej wytrzymały, niż ampułkostrzykawka (jakoś nie wyobrażam sobie ampułkostrzykawki bezpiecznej w tym chaosie w mojej torebce)
– jest prostszy w użyciu: po prostu ściągasz zawleczkę ochronną i mocno przyciskasz urządzenie do nogi, igła sama wyskakuje i poda lek, na wszelki wypadek nie odrywasz wstrzykiwacza przez 10 sekund
– okres ważności: 1,5 roku
– PRZECHOWUJESZ GO W TEMPERATURZE POKOJOWEJ, <25 st,C., nie w lodówce (ale jeśli Ci się pomyli i wsadzisz do lodówki, to lek testowano i wychodzi na to, że nie ma to znaczenia, zachowuje swoje właściwości nawet kilkakrotnie zamrażany i rozmrażany)
– cena to ok 240zł

Oba leki działają tak samo dobrze. Nie ma różnicy, jeśli chodzi o efekt, bo dawka adrenaliny jest identyczna.
Jeśli stać Cię na EpiPen, jak najbardziej go polecam ze względu na wygodę użycia.
Ale jeśli EpiPen jest dla Ciebie zbyt dużym wydatkiem, możesz śmiało kupić ampułkostrzykawkę. Tylko polecam bardzo jednak nie trzymać jej w lodówce, bo wtedy musiałbyś ciągle znajdować się blisko lodówki , lepiej nosić zawsze przy sobie i wymieniać co 6 miesięcy.


JEŚLI UWAŻASZ, ŻE TAKIE INFORMACJE SĄ PRZYDATNE, POWIEDZ PROSZĘ O LEKARZDLADZIECI.PL SWOIM ZNAJOMYM! 🙂

Zapraszam Cię w inne moje miejsca:

YOUTUBE

Tutaj znajdziecie wszystkie moje FILMY.

FACEBOOK

Tutaj znajdziesz krótkie informacje medyczne i życiowe rozważania

INSTAGRAM 

Tutaj trochę medycyny, ale więcej mnie. Głównie różne żarty (Ale czy śmieszne?).

Email: rhajkus@gmail.com