Ciekawostki: TARCZYCA i TSH

W tym tygodniu na FACEBOOKU pojawiły się ciekawostki o tarczycy. Jeśli którąś przegapiliście, oto one:

Wtorek:

DLACZEGO POWINNIŚMY OZNACZYĆ TSH PRZED TOMOGRAFIĄ, CHOCIAŻ NIE CHORUJEMY „NA TARCZYCĘ”?

TSH to badanie, które informuje nas pośrednio o funkcjonowaniu tarczycy. Podczas tomografii komputerowej z kontrastem jest dostarczany do organizmu jod. Ta ilość jodu u osób z nierozpoznaną wcześniej chorobą tarczycy może prowadzić do zaburzeń jej funkcjonowania. Dlatego na wszelki wypadek zleca się wszystkim pacjentom wykonanie świeżego badania TSH przed tomografią komputerową – żeby wychwycić osoby, które mogą mieć chorobę tarczycy, ale o niej nie wiedzą.

Środa:

CO TO JEST TSH?

Wczorajsze pytanie Ani o TSH zainspirowało mnie do tej ciekawostki ;). I ogłaszam ten tydzień TYGODNIEM Z TARCZYCĄ 😉

TSH nie jest hormonem tarczycy. TSH jest hormonem, produkowanym przez przysadkę mózgową. I mówi naszemu organizmowi, ile hormonów tarczycy jeszcze nam potrzeba (składa zamówienie na produkcję hormonów tarczycy ;)).

Jeżeli TSH jest obniżone, to znak: „Stop, zatrzymać produkcję, nie potrzebujemy na razie więcej hormonów!”

Dlatego niskie TSH obserwujemy np. w chorobie Gravesa–Basedowa, gdy występuje nadczynność tarczyczy.

Jeżeli TSH jest podwyższone, to informacja: „Więcej, potrzebujemy więcej! Zwiększyć produkcję hormonów, bo ich brakuje!”

Czyli wysokie TSH możemy obserwować np. w chorobie Hashimoto w fazie niedoczynności.

Czwartek:

NORMA TSH DLA KOBIET PLANUJĄCYCH CIĄŻĘ I CIĘŻARNYCH

Ważna sprawa. Jeżeli kobieta planuje ciążę (albo już jest w ciąży), powinna sprawdzić poziom TSH! Bo normy TSH dla ciąży są NIŻSZE, niż poza ciążą. Może pamiętacie z wczoraj, że TSH mówi o zapotrzebowaniu na hormony tarczycy.

Norma TSH dla ciężarnych to <2,5 µU/ml (gdy poza ciążą norma jest do 4 µU/ml).

Jeżeli wynik TSH jest powyżej 2,5, świadczy to o niewystarczających dla ciąży rezerwach hormonów tarczycy! Wtedy włącza się suplementację jodem, a potem hormony w formie leku (czasem od razu włącza się lek).

UWAGA: Wyniki TSH w normie dla nie-ciężarnych, ale właśnie powyżej 2,5 są też prawdopodobnie jedną z przyczyn idiopatycznej, czyli o nieznanej przyczynie, niepłodności. Dlatego jeżeli Wasze starania o dzidziusia nie przynoszą efektu, koniecznie niech kobieta oznaczy sobie TSH – być może tutaj znajdzie się pole do działania.

Dlatego wszystkie Panie planujące ciążę albo w ciąży – sprawdźcie poziom TSH!

Piątek:

I TRYMESTR CIĄŻY I BARDZO NISKIE TSH.

W I trymestrze ciąży zdarza się u niektórych mam, że wynik TSH jest bardzo niski (czasem bliski 0!). Jak Wam pisałam wczoraj, w ciąży staramy się, żeby TSH było niskie,  <2,5 µU/ml, ale wynik nieoznaczalny może przestraszyć ciężarną (i lekarza :)).

Okazuje się jednak, że na początku ciąży to normalne! (Wiele nienormalności jest w ciąży normalnymi ;)). Dzieje się tak dlatego, że gonadotropina kosmówkowa, czyli hormon ciążowy, również oddziałuje na tarczycę i zaburza ten wynik. Nie należy wtedy się przerażać i włączać leczenia, tylko sprawdzić wolne hormony tarczycy (i najlepiej też przeciwciała). Dopiero mając te wyniki możemy powiedzieć, czy rzeczywiście mamy do czynienia z mega nadczynnością czy po prostu wynikiem zafałszowanym ciążą :).

W II trymestrze sytuacja się normuje i wyniki TSH są już wiarygodne.

Sobota:

CZY CHOROBA HASHIMOTO MOŻE SIĘ ZMIENIĆ W CHOROBĘ GRAVESA–BASEDOWA (I ODWROTNIE)?

Choroba Hashimoto to przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, która objawia się zwykle niedoczynnością tarczycy (w niektórych fazach choroby, zwłaszcza na początku, może być przeciwnie – nadczynność), bo tarczyca jest niszczona przez skierowane przeciw niej przeciwciała (anty–TPO i anty–TG).

Choroba Gravesa i Basedowa to autoimmunologiczna nadczynność tarczycy. Tutaj przeciwciała (anty–TSHR) pobudzają tarczycę do produkowania większej niż potrzeba ilości hormonów.

Wyczytałam ostatnio ciekawą rzecz: Czasem zdarza się, że w chorobie Hashimoto pojawiają się przeciwciała anty–TSHR i może się ona zmienić w chorobę Gravesa–Basedowa. Albo odwrotnie: przeciwciała anty–TSHR mogą zanikać w chorobie GB i wtedy z nadczynności zmieni się w niedoczynność.

Uważa się nawet, że ch.Hashimoto i ch.GB to dwa oblicza tej samej choroby – autoimmunologicznej choroby tarczycy.

Niedziela:

KIEDY PODEJRZEWAĆ NIEDOCZYNNOŚĆ TARCZYCY U MAŁYCH DZIECI?

Co może nam sugerować niedobór hormonów tarczycy u małych dzieci?

(W Polsce są wykonywane badania przesiewowe noworodków pod kątem wrodzonej niedoczynności tarczycy, ale nie są w stanie wykryć wszystkich typów niedoczynności, więc to nie zwalnia nas z bycia czujnym).

Noworodki, niemowlaki i inne maluchy – OBJAWY NIEPOKOJĄCE:

Żółtaczka się przedłuża. Dziecko słabo przybiera na masie ciała. Nie ma apetytu. Słabo rośnie. Jest senne, zmęczone. Szwy czaszkowe nie chcą zarastać, są szerokie. Płacze ochrypłym głosem. Może mieć niską temperaturę ciała i słabo tolerować zimno. Mogą mu później wyżynać się zęby. Mogą wystąpić zaparcia, sucha skóra, słabe, łamliwe włosy. Skóra na łokciach i kolanach może mieć „brudny” kolor.

Objawy występują w różnych kombinacjach. Większość z nich nie jest charakterystyczna. Np. niektórym dzieciom pierwsze zęby wyżynają się po roku i to nic patologicznego. Ale jeżeli zauważasz u dziecka kilka z opisanych objawów, warto porozmawiać o tym z lekarzem.

Starsze dzieci, nastolatki – objawy jak u dorosłych (+ opóźnienie dojrzewania płciowego).



JEŚLI UWAŻASZ, ŻE TAKIE INFORMACJE SĄ PRZYDATNE, POWIEDZ PROSZĘ O LEKARZDLADZIECI.PL SWOIM ZNAJOMYM! 🙂

Zapraszam Cię w inne moje miejsca:

YOUTUBE

Tutaj znajdziecie wszystkie moje FILMY.

 

FACEBOOK

Tutaj znajdziesz krótkie informacje medyczne i życiowe rozważania

 

 

INSTAGRAM 

Tutaj trochę medycyny, ale więcej mnie. Głównie różne żarty (Ale czy śmieszne?).

Email: rhajkus@gmail.com