#mamonieboli: CZOPKI Z PARACETAMOLEM

 

Wpis w ramach mojej informacyjnej akcji #mamonieboli o SKUTECZNYM i BEZPIECZNYM zwalczaniu bólu u dzieci. (Więcej o leczeniu bólu u dzieci w innych artykułach z serii #mamonieboli).



CZOPKI Z PARACETAMOLEM

Cechy czopków:

  •  można stosować, jak dziecko wymiotuje (z powodu choroby albo ma odruch wymiotny na syropy)
  • nie zastosujesz w czasie biegunki, bo czopek zaraz zostanie zwrócony
  • działa wolniej, niż syrop! (i nie do końca wiadomo, w którym momencie osiąga maksymalne działanie)
  • działa dłużej, niż syrop
  • nie dzielimy czopków! bo lek nie jest równomiernie rozłożony w czopku

Aktualnie (sierpień 2018) mamy dostępne w Polsce takie czopki z paracetamolem:

  • Efferalgan 80, 150, 300 i 500mg
  • Paracetamol Aflofarm 125, 250 i 500mg
  • Paracetamol Farmina 50, 125, 250 i 500mg
  • Paracetamol Hasco 80, 125, 250, 500 mg

JAKIE DAWKI JEDNORAZOWE LEKU ZALECA PRODUCENT?

Wszyscy ci producenci w Charakterystykach Produktów Leczniczych (ChPL), czyli oficjalnych opisach leku, zalecają jednorazową dawkę 10-15mg/kg masy ciała dziecka albo stosowanie według tabelki wiekowej (gdzie dawki są jeszcze bardziej zaniżone dla większości dzieci -np. Hasco podaje dla 3 latka dawkę 125mg, czyli odpowiednią dla dziecka kilkukilogramowego).

W CZYM PROBLEM?

W tym, że większość pediatrycznych zaleceń podaje jako skuteczna dawkę paracetamolu w czopku co najmniej 20 mg/kg masy ciała dziecka. (*A dokładnie jednorazowo do 40mg/kg jako dawka nasycająca, jednorazowo 20mg/dobę jako leczenie podtrzymujące i na dobę do 80mg/kg masy ciała)

Więc jeśli zastosujesz się do zaleceń producenta, lek może zwyczajnie nie zadziałać. A Ty będziesz się bać, dlaczego gorączka nie spada albo ból nie ustępuje.

ZAUWAŻ: zalecana dawka paracetamolu jest INNA DLA SYROPÓW (jednorazowo 10-15mg/kg m.c.), NIŻ DLA CZOPKÓW.

I CO TERAZ?

No własnie, co teraz? Jeśli zastosujemy leki niezgodnie z ChPL robimy to na swoją odpowiedzialność. A jeśli tego nie zrobimy, zmniejszamy znacznie szansę, że lek zadziała.

Pamiętaj, że jeśli zastosujesz lek w zbyt małej dawce i nie zadziała, zwykle prowadzi to do tego, że dziecko będzie musiało otrzymać inny lek albo szybciej dostanie kolejną dawkę leku (więc ostatecznie narazimy je na działanie większej ilości leków).

Podsumowanie.

ŻEBY CZOPKI Z PARACETAMOLEM BYŁY SKUTECZNE, STOSUJ JE NIE WEDŁUG ULOTKI, ALE WEDŁUG WAGI – co najmniej 20MG/KG MASY CIAŁA DZIECKA.

  • Np. 6kg dziecko – czopek 125mg.
  • Np. 12-13kg dziecko – czopek 250mg.

PS. PAMIĘTAJ: GORĄCZKA W PIERWSZYM PÓŁROCZU ŻYCIA DZIECKA JEST WSKAZANIEM DO SZYBKIEJ KONSULTACJI LEKARSKIEJ! Nie może być tak, że podamy lek, gorączka spadnie i obserwujemy tak małe dziecko w domu. Podajemy lek, żeby mu ulżyć, ale natychmiast kontaktujemy się z lekarzem.

(Więcej w artykułach z serii #mamonieboli)