ANGINA PACIORKOWCOWA (ANGINA ROPNA) 

[Marzec 2018]

ANGINA PACIORKOWCOWA (ANGINA ROPNA) 

Jak ją rozpoznawać?

Jak ją leczyć?

DODATEK. Spójrzcie, to również jest gardło paciorkowcowe (potwierdzone wynikiem wymazu). Chodzi o to mocne zaczerwienienie łuków podniebiennych (czasem są na tym aż wybroczyny):

Większość informacji o anginie (JAK ROZPOZNAĆ, JAK LECZYĆ itp. znajdziecie w filmie). A dodatkowo:

NAWRACAJĄCE ANGINY

Dlaczego czasami angina nawraca?
Najbardziej prawdopodobne powody:

1) To nie angina paciorkowcowa, tylko angina wirusowa (wirusowe zapalenie gardła i migdałków).

Więc to wcale nie nawracająca angina, tylko kolejne infekcje wirusowe, które u przedszkolaków/żłobkowych dzieciaków i ich otoczenia mogą jak najbardziej występować często w sezonie wirusowym.

[CO WTEDY? Np. można wykonać w czasie infekcji starą dobrą morfologię krwi! Ona nam pokaże, czy to bakteria czy wirus. Ewentualnie wymaz z gardła – ale UWAGA, on może wyjść dodatni u nosicieli paciorkowca, nawet jeżeli zapalenie gardła jest w tym momencie wirusowe].

2) Angina paciorkowcowa powraca, bo była źle leczona.

– za małą dawką antybiotyku
– za krótko stosowano antybiotyk (bo np. dziecko się szybko poczuło lepiej)
– stosowano zły antybiotyk

[CO WTEDY? Zastosować odpowiedni antybiotyk w odpowiednim schemacie leczenia! Schemat zaczynamy od nowa, nie ma tak, że jak tydzień temu wzięliśmy lek przez 4 dni, to teraz weźmiemy przez 6 i wyjdzie 10. Nie, musi być odpowiednia ilość dni leczenia bez żadnej przerwy!]

3) Anginę wywołuje inna bakteria,

a nie paciorkowiec, dlatego typowe leczenie nie przynosi efektu i angina powraca.

[CO WTEDY? Dobrze wykonać wymaz z gardła i badanie mikrobiologiczne nam pokaże dokładnie, jaka to bakteria i na jakie antybiotyki jest wrażliwa].

Zawsze w przypadku częstych nawrotów anginy SKONSULTOWAĆ SIĘ U LARYNGOLOGA. Może są przerośnięte migdałki? Może występuje refluks, który powoduje przewlekły albo okresowe stany zapalne gardła?

A może kryje się za tym jakaś alergia?
A może niedobory odporności?

U osób dorosłych (zwłaszcza >45 roku życia) pamiętajmy również o możliwości nowotworów! Bo angina paciorkowcowa nie jest typową chorobą tego wieku. Oczywiście się zdarza i nie chodzi mi o to, żeby od razu panikować, ale jeśli nawraca warto rozszerzyć diagnostykę.





JEŚLI UWAŻASZ, ŻE TAKIE INFORMACJE SĄ PRZYDATNE, POWIEDZ PROSZĘ O LEKARZDLADZIECI.PL SWOIM ZNAJOMYM! 🙂

Email: rhajkus@gmail.com