Co robić, gdy DZIECKO POŁKNIE magnes/baterię/monetę/…?

[Listopad 2017]

Co zrobić, gdy DZIECKO POŁKNĘŁO…? – FILM

Jako zakończenie tytułu możecie wpisać dowolną rzecz i pewnie znajdzie się na świecie dziecko, które to połknęło ;). Małe dzieci poznają świat między innymi poprzez wsadzanie wszelkich nowości do buzi. Starszakom też zdarza się coś połknąć podczas zabawy. Posłuchajcie, które połknięte przedmioty są szczególnie niebezpieczne.

I ku pamięci: TRZYMAJMY NIEBEZPIECZNE PRZEDMIOTY POZA ZASIĘGIEM DZIECI (choć to trudne, bo zasięg dzieci jest naprawdę spory).

Piszcie w komentarzach, co dziwnego zdarzyło się połknąć Waszym maluchom :).

(SPROSTOWANIE: Najpierw napisałam, że dzwonisz do Ośrodka Toksykologii, ale dostałam informację, że Ośrodki odbierają telefony tylko od personelu medycznego, nie od rodziców. Przepraszam za wprowadzenie w błąd).

Co zrobić, gdy DZIECKO POŁKNĘŁO…? – TEKST

Dla tych, którzy wolą czytać (chociaż zachęcam Was do obejrzenia filmu, bo rzeczy zobaczone łatwiej w pamięci zostają!):

Dzieci poznają świat wszystkimi zmysłami – dlatego wsadzają do buzi wszystko, co mogą. Im mniejsze, tym chętniej. Dlatego najważniejsza rzecz: TRZYMAJMY RZECZY NIEBEZPIECZNE POZA ZASIĘGIEM MAŁYCH DZIECI.

Które połknięte przedmioty są szczególnie groźne?

  1. SUBSTANCJE ŻRĄCE, czyli zwykle różne czyszczące chemikalia, które mamy w domu (wybielacze, kret do rur, rozpuszczalniki) – mega groźne! Parzą przewód pokarmowy od razu!

UWAGA: Absolutnie nie można wywoływać wymiotów u dziecka, które napiło się/zjadło substancję żrącą! Bo jeżeli ta substancja z wymiotami wróci przez przełyk, poparzy go po raz drugi i zrobisz dziecku jeszcze większą krzywdę!

Dlatego nigdy nie zostawiajmy takich substancji np. w butelkach po napojach! (To najczęstsze przypadki połknięcia – dziecko widzi kolorową butelkę po soku, więc bierze łyk)

  1. BATERIE – bo wylewają się z nich w organizmie substancje, które mogą poparzyć, a nawet przedziurawić ścianę przewodu pokarmowego
  2. >2 MAGNESY – Jeden magnes ok. Ale już więcej może przez to, że się przyciągają/odpychają ucisnąć ścianę przewodu pokarmowego (np. kawałek ściany jelita może zostać pochwycony między 2 magnesy, co grozi jego obumarciem i przedziurawieniem)
  3. LEKARSTWA – zwłaszcza działające na serce, na ciśnienie krwi (np. leki nasercowe, leki na nadciśnienie, potas, magnez, leki „na cukrzycę”). Groźne jest też wypicie niektórych leków do inhalacji – na przykład leków na astmę.

Skąd wiedzieć, czy lek jest niebezpieczny dla dziecka? Najlepiej zadzwonić na NUMER ALARMOWY OŚRODKA TOKSYKOLOGII (lista poniżej)

  1. OSTRE PRZEDMIOTY – bo mogą przedziurawić ścianę przewodu pokarmowego
  2. DWUKOLOROWE MONETY(2zł, 5 zł)– bo są z 2 stopów metali i pod wpływem kwasu żołądkowego dzieje się tak, że wydzielają ciepło i mogą poparzyć
  3. DUŻE PRZEDMIOTY (o średnicy powyżej 2cm i długości powyżej 5–6cm) – bo prawdopodobnie nie zdołają same opuścić przewodu pokarmowego i utkną gdzieś po drodze
  4. TRUJĄCE PRZEDMIOTY – np. liście/jagody trujących roślin (dzieciaki czasem lubią bawić się w przyrządzanie dań z różnych roślin)

Skąd wiedzieć, czy przedmiot jest trujący? Kontaktujecie się z lekarzem POZ/Oddziału, który dzwoni na NUMER ALARMOWY OŚRODKA TOKSYKOLOGII. (SPROSTOWANIE: Najpierw napisałam, że dzwonisz do Ośrodka Toksykologii, ale dostałam informację, że Ośrodki odbierają telefony od lekarzy, nie od rodziców. Przepraszam za wprowadzenie w błąd).

Jak rozpoznasz, że dziecko coś połknęło?

Najprościej, jeśli moment połknięcia zobaczysz albo powie Ci o nim świadek (samo dziecko, rodzeństwo itp.).  W innym przypadku często trudno wpaść na podejrzenie połknięcia ciała obcego :(, zwłaszcza, jeżeli przeszło przez przełyk i dostało się dalej.

Odcinki przewodu pokarmowego to kolejno: jama ustna ––> gardło––>przełyk––>żołądek––>jelito cienkie––>jelito grube––>odbyt. Twoja zguba, w zależności od jej specyfiki i upływu czasu, może być wszędzie.

Najgroźniejsza na wstępie sytuacja jest taka, że ciało obce utknie od razu w przełyku.

Jeśli ciało obce utknie w przełyku SĄ OBJAWY (dziecko pokazuje, że coś mu utknęło „w gardle”, ślini się, kaszle, krztusi się, nie może przełykać) ––> SZYBKO DO SZPITALA!

Jeśli ciało obce dostanie się do żołądka ZWYKLE NIE MA OBJAWÓW. Rzadziej pojawia się ból brzucha, a jeżeli ciało obce jest tam przez wiele dni/tygodni, może dojść do zmniejszenia apetytu, spadku masy ciała, bólów brzucha. Tutaj masz więcej czasu na działanie, ale jeżeli połknięty przedmiot to jeden z „tych groźnych”, powinieneś  W CIĄGU KILKU GODZIN ZNALEŹĆ SIĘ Z DZIECKIEM W SZPITALU.

Twoje dziecko połknęło coś z groźnej listy – co robisz?

Jeżeli:

  • połknięcie nastąpiło niedawno,
  • dziecko nie prezentuje niepokojących objawów = podejrzewamy, że przedmiot znajduje się już w żołądku, a nie w przełyku
  • nie mamy do czynienia z substancją żrącą
  • dziecko nie jest niemowlakiem, tylko jest starsze i współpracuje

– możesz spróbować wywołać wymioty (przez wsadzenie palca do gardła dziecka).

Jeżeli nie masz pewności co do któregoś z powyższych punktów, nie kombinuj na własną rękę, tylko jedź  do szpitala.

Jeśli dziecko połknęło substancję w stylu: kret, wybielacz, benzyna – NIE WOLNO CI WYWOŁYWAĆ WYMIOTÓW (j.w.). Natychmiast jedź do szpitala.

Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy sytuacja jest groźna – bo nie wiemy, czy dana substancja (lek, roślina) jest szkodliwa – kontaktujemy się z lekarzem!!!

Wybierając się do szpitala, jeżeli mamy możliwość wybierzmy szpital z Oddziałem Gastoenterologii Dziecięcej (a jeżeli nie ma takiego w pobliżu – z Oddziałem Chirurgii Dziecięcej).

UWAGA: Nie dawaj dziecku nic jeść w drodze do szpitala! Być może Twój maluch będzie wymagał zabiegu lub znieczulenia, więc przypilnuj, żeby był NA CZCZO do momentu, aż wspólnie z lekarzem w szpitalu  zadecydujesz o dalszym postępowaniu.

Co się stanie z Twoim dzieckiem w szpitalu?

Nie odpowiem jednoznacznie, bo to zależy od wielu rzeczy – jaki przedmiot połknęło, ile czasu minęło od połknięcia, jakie są możliwości i postępowanie w danej placówce. Prawdopodobnie Twoje dziecko będzie miało wykonane kilka zdjęć rentgenowskich, żeby upewnić się, że ciało obce rzeczywiście zostało połknięte i sprawdzić, gdzie aktualnie się znajduje. (Chyba, że dziecko połknęło coś, czego nie widać w Rtg).

Co dalej, zdecyduje lekarz po zbadaniu Twojego dziecka.

Został nam jeszcze bardziej optymistyczny scenariusz:

Twoje dziecko połknęło coś „niegroźnego”.

Co wtedy robisz? Obserwujesz kupę i czekasz na finał historii :). Nazywa się to ładnie „przesiewaniem stolca”. Czyli sprawdzasz dokładnie każdą kupę dziecka, aż zguba się odnajdzie. Serio, należy szukać tego przedmiotu, bo może się okazać, że jednak nie przejdzie przez układ pokarmowy i gdzieś utknie. Czasem potrzeba nawet ponad tygodnia, by przedmiot opuścił przewód pokarmowy (aż tak długiej przygody Ci nie życzę).

Okej, to chyba wszystko. Zachęcam Cię do czujności. Pamiętaj, że dzieci dostaną się do miejsc w domu, które nie przyjdą Ci do głowy. Bądź super–ostrożny/ostrożna.

I napisz mi w komentarzu, jeżeli Twoje dziecko połknęło kiedyś coś, co przyprawiło Cię o przerażenie

Bibliografia do filmu:

Medycyna Praktyczna – portal lekarzy: Interna :Choroby przewodu pokarmowego: Ciało obce w przewodzie pokarmowym,
dostępny: https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.4.68.html (dostęp 29.11.2017)

Z doktorem Piotrem Wojciechowskim rozmawia Adam Chabiński, Baterie – zagrożenie dla dzieci, Medycyna Praktyczna – portal  pacjentów, 27.09.2017
dostępny: https://pediatria.mp.pl/wywiady/172372,baterie-zagrozenie-dla-dzieci (dostęp 29.11.2017)

Medycyna Praktyczna – portal lekarzy: Pediatria: Aktualności: Co może połknąć dziecko, cytowana Beata Gładysiewicz, 19.01.2016
dostępny: https://www.mp.pl/pediatria/aktualnosci/136073,co-moze-polknac-dziecko (dostęp 28.11.2017)

Marisa C. Louie, Stuart Bradin (z komentarzem Marka Migdała), Pediatria po Dyplomie Vol. 14 Nr 6, Grudzień 2010,
dostępny: www.podyplomie.pl/pediatriapodyplomie (dostęp: 27.11.2017)

Janina Lankosz-Lauterbach, Płukanie żołądka i jelit, Medycyna Praktyczna – portal  lekarzy, 24.02.2017
dostępny: https://www.mp.pl/pediatria/praktyka-kliniczna/procedury/10370,plukanie-zoladka-w-zatruciach-u-dzieci (dostęp 28.11.2017)





JEŚLI UWAŻASZ, ŻE TAKIE INFORMACJE SĄ PRZYDATNE, POWIEDZ PROSZĘ O LEKARZDLADZIECI.PL SWOIM ZNAJOMYM! 🙂

INSTAGRAM 

Tutaj trochę medycyny i trochę mnie. Są też różne żarty (Ale czy śmieszne?).

Email: rhajkus@gmail.com