LDD: Morfologia u dziecka z infekcją – dlaczego tu tyle strzałek?!

Co jest super badaniem przy infekcji? Morfologia i CRP. (U gorączkujących dzieci, zwłaszcza do ukończenia 2. roku życia albo u wyglądających na poważnie chore, też badanie ogólne moczu!).

Samo CRP nie lubię. Bo gdy CRP 30–40 przy normie do 5, nie wiem z tego TOTALNIE NIC. CRP jako białko stanu zapalnego pokazuje w pewien sposób „poziom poważności” infekcji, ale wciąż nie wiem przy takim wyniku, czy mam do czynienia z bakterią czy wirusem. A to jest KLUCZOWE, bo każdy kto jest tu dłużej, niż tydzień wie, że ANTYBIOTYKI DZIAŁAJĄ NA BAKTERIE.

Najsuperwyczepistym badaniem w większości umiarkowanych infekcji jest MORFOLOGIA krwi obwodowej. Nastaw się psychicznie, że gdy zrobisz morfologię przeziębionemu dziecku, to na wyniku będzie pełno strzałek we wszystkie strony. To nie znaczy, że dziecko ma białaczkę. TAK MA BYĆ. To świadczy o tym, że organizm się dostosował do walki z infekcją.

☢️INFEKCJA WIRUSOWA☢️.

Leukocyty

(ogólna ilość białych krwinek) może być nieco ⬆️ (kilkanaście tysięcy) albo ⬇️. W infekcji wirusowej u dzieci często dwie lub nawet wszystkie trzy linie (czerwone, białe i płytki) są nieco obniżone!!! U zupełnie zdrowego człowieka wtedy się włącza alarm, bo może to białaczka? (Mówiąc w super uproszczeniu). Albo anemia? Albo małopłytkowość? Ale u dziecka w czasie infekcji to zwykle NORMALNE, to się dzieje od infekcji. Monitorujemy wtedy morfologię i powtarzamy ją np. co 1–kilka dni, w zależności, jak zaleci lekarz. Gdy dziecko zdrowieje, zwykle wszystko wraca do normy.  A jeśli nie, dopiero wtedy zaczynamy zgłębiać temat.


Limfocyty

⬆️. Bo walczą z wirusami. Organizm produkuje wirusowych żołnierzy: limfocyty, monocyty i tak ma być. Dzieje się to kosztem neutrofilów, które walczą z bakteriami i teraz nie są potrzebne, dlatego…

Neutrofile

⬇️.

Dlatego jak mamy leukocyty⬆️/⬇️, limfocyty⬆️, neutrofile⬇️, a nawet trochę obniżone parametry czerwonokrwinkowe i płytki, zachowujemy czujność, ale nie martwimy się za bardzo.

☢️INFEKCJA BAKTERYJNA☢️.

Leukocyty

⬆️/⬆️⬆️/⬆️⬆️⬆️. Im więcej, tym groźniej!!!

Neutrofile

⬆️ (bo to żołnierze przeciw bakteriom).

Limfocyty

⬇️ (bo teraz niepotrzebne, więc szkoda je produkować).

Taki wynik nas bardziej niepokoi, tu do rozważenia antybiotykoterapia.

WYNIK INTERPRETUJE LEKARZ.

Chodzi mi o to, żebyście nie umarli ze strachu przed wizytą.