TRZYDNIÓWKA

TRZYDNIÓWKA – zakaźna choroba wirusowa

Trzydniówka (rumień nagły) to choroba zakaźna wieku dziecięcego, wywołana przez WIRUSY! (A skoro wirusy, to: „panie doktorze, znam swój organizm, nie obejdzie się bez antybiotyku” – nie tym razem!). Najczęściej maluchy w pierwszych kilku latach życia (większość zachorowań w pierwszych dwóch latach życia).

Trzydniówka Róża Lekarz dla dzieci
Moje dzieciaki mają już trzydniówkę za sobą :).

Objawy trzydniówki

Często objawem jest tylko i wyłącznie gorączka, zwykle wysoka, do 40 st.C. WAŻNE: poza momentami gorączki DZIECKO CZUJE SIĘ DOBRZE, czyli jak gorączka spada to dalej doprowadza Cię do szału z pełną energią. To jest super istotne, bo jeśli wysoka gorączka spada, a dziecko nadal wygląda źle – zabierz je koniecznie do lekarza.

WAŻNE: U każdego dziecka do ukończenia 2. roku życia, jeśli mamy wysoką gorączkę, a w badaniu fizykalnym nie znajdujemy jej przyczyny (tak jest też w trzydniówce), należy wykonać badanie ogólne moczu! Żeby czasem nie pomylić trzydniówki z zakażeniem układu moczowego, które w tym wieku zwykle wymaga szybkiego włączenia leczenia.

Poza gorączką nic się zwykle nie dzieje (czasem do imprezki dołącza trochę luźnych kup). W badaniu fizykalnym lekarz może stwierdzić nieco zaczerwienione gardło, ale bez szału, a najczęściej zupełnie nic złego.

Wysypka w trzydniówce

Gorączka w trzydniówce może trwać 2,3,4,5 dni (niekoniecznie 3, bo nic nie jest tak proste w pediatrii ;)). Potem pojawia się wysypka na skórze. Wysypka wygląda jak duża ilość drobnych, bladoróżowych plamek. Zwykle obejmuje tułów, buzię i kończyny. Nie boli, nie swędzi. Nie wystaje ponad poziom skóry. Totalnie nic z nią nie robimy. Mija sama po 1-2 dniach.

WAŻNE: WYSYPKA KOŃCZY CHOROBĘ. To znaczy, że gdy jest wysypka, nie ma już gorączki! Jeśli dziecko nadal gorączkuje, gdy pojawiają się zmiany na skórze, wymaga pilnej kontroli lekarskiej, żeby lekarz ocenił sytuację! Bo może nie mamy jednak do czynienia z trzydniówką, ale z czymś poważniejszym.

WAŻNE: Na etapie wysypki dziecko już nie zaraża. Jeśli czuje się dobrze, nie trzeba go izolować.

Trzydniówka Róża Lekarz dla dzieci
To zdjęcie trzech kwiatków jako symbol trzydniówki to najbardziej artystyczny wyraz, na jaki mnie stać!

Jak widzisz, trzydniówkę udaje się rozpoznać WSTECZNIE. Czyli jak gorączka minie, a pojawi się wysypka, to wtedy mądry doktor powie: „Tak, to była trzydniówka” (zasada ” który doktor jest najmądrzejszy? Ostatni” sprawdza się bardzo często ;)). W pierwszy dzień gorączki możemy ją tylko PODEJRZEWAĆ – dlatego trzeba zachować czujność.

Leczenie trzydniówki

Powtórzę, bo to ważne – 3dniówka to choroba WIRUSOWA. Antybiotyki nie działają na wirusy. Działają tylko na bakterie. Dlatego absolutnie nie podajemy ich w trzydniówce, bo to totalnie nie ma sensu, w niczym nie pomoże, a narażamy dziecko na efekty niepożądane działania antybiotyku.

Co w takim razie możesz zrobić?

  • podawaj leki przeciwgorączkowe (więcej o nich w dziale #MAMONIEBOLI)
  • nawadniaj! mega ważne, przy gorączce i w ogóle infekcji bardzo wzrasta zapotrzebowanie na płyny (więcej o odwodnieniu TUTAJ)
  • zapewnij dziecku dobre warunki do zwalczania wirusa (odpoczynek, sen, zdrowa dieta)

To wszystko. Choroba mija sama, a Twoje zadanie to ulżyć dziecku w trakcie.

Co po trzydniówce?

Nic. Ta choroba szybko mija, nie daje prawie nigdy powikłań, nie wymaga jakichś szczególnych działań. Zwyczajnie dbamy o odporność dziecka – dbając o zdrową dietę, aktywność fizyczną, higienę snu.

Można zachorować więcej, niż raz.

Koniec i bomba. Myślę, że to wszystko, co jest Ci potrzebne, jeśli chodzi o trzydniówkę :).