LDD: CUKRZYCA U DZIECI – co powinno wzbudzić Twój niepokój?

Gdy dzieje się na przykład tak…

➡️4–letni Staś przez ostatnie kilka dni ciągle dopomina się o picie. Pani z przedszkola zgłasza, że częściej, niż wcześniej chodzi do łazienki sikać. W nocy też zaczął wstawać do sikania. Może ma zakażenie pęcherza moczowego? Niby nic go nie boli, ale u dzieci zakażenie dróg moczowych może objawiać się podstępnie. To pewnie dlatego, że jest lato i upał, więc dużo pije i to normalne, że dużo sika.

➡️5–letnia Ania niedawno miała infekcję dróg oddechowych. Pewnie dlatego jest jakaś słaba, senna. Dzisiaj rano trudno ją dobudzić, nie otwiera całkiem oczu, nie do końca sensownie odpowiada na pytania. Szybko do lekarza, może infekcja powróciła?


➡️16–letni Michał wymiotuje ciągle od wczoraj. Pewnie się czymś zatruł. Dzisiaj dalej wymiotuje. I jest jakiś dziwny. Słaby, ma taki niezdrowy kolor skóry. Płytko, szybko oddycha. Potem się okaże, że od pewnego czasu musiał w czasie lekcji wychodzić do łazienki, chociaż jeszcze parę miesięcy temu mu się to nie zdarzało.


➡️15–miesięczna Zuzia mdleje u rodziców na rękach. Szybko do szpitala.

Cukrzyca u dziecka

To są wszystko przykłady historii, jak może się zaczynać cukrzyca u dziecka (u dzieci zwykle, ale nie tylko, mamy do czynienia z cukrzycą typu 1). 

Główne objawy u dzieci to 

  • wielomocz, 
  • wzmożone pragnienie, 
  • senność, 
  • osłabienie, 
  • chudnięcie. 

Czasem pierwszym TOPNIĘCIEM, które sprawia, że dziecko trafia na oddział, są wywołane zakwaszeniem organizmu masywne wymioty z ogólnie złym stanem dziecka (widziałam niedawno nastolatka z czymś takim, widziałam go już po kilku godzinach leczenia, ale wciąż wyglądał bardzo, bardzo źle).
Albo omdlenie.
Albo sytuacja, że dziecko rano się nie budzi. Zwykle się okazuje, że cośtam już się wcześniej działo, ale np. nastolatek chodzi do łazienki sam i nikt nie zwrócił uwagi, że sika o wiele częściej.

Znasz jakieś dziecko chorujące na cukrzycę? Jakie objawy zasugerowały tę chorobę?

 


JEŚLI UWAŻASZ, ŻE TAKIE INFORMACJE SĄ PRZYDATNE, POWIEDZ PROSZĘ O LEKARZDLADZIECI.PL SWOIM ZNAJOMYM! 🙂

Zapraszam Cię w inne moje miejsca:

YOUTUBE

Tutaj znajdziecie wszystkie moje FILMY.

 

FACEBOOK

Tutaj znajdziesz krótkie informacje medyczne i życiowe rozważania

 

 

INSTAGRAM 

Tutaj trochę medycyny, ale więcej mnie. Głównie różne żarty (Ale czy śmieszne?).

Email: rhajkus@gmail.com