Nadwaga u dzieci – jakie badania?

Wasze pytania:

JAKIE BADANIA ZROBIĆ NASTOLATKOWI, KTÓRY MA NADWAGĘ?

ŹLE JE

Zaczniemy od najważniejszego: totalnie najczęstszym powodem otyłości u nastolatków jest to, że ŹLE JEDZĄ, czyli zbyt duża podaż kalorii w stosunku do zapotrzebowania albo za dużo syfiastego jedzenia.
Bardzo częste są sytuacje, gdy otoczenie stara się znaleźć przyczynę chorobową otyłości, a przyczyną jest niewłaściwy styl życia.


🍎🍎🍎Czyli najpierw przyglądamy się diecie. Rodzice często mówią, że dziecko mało je. Ale trzeba wziąć zeszyt i zapisywać wszystko od rana do wieczora, co dziecko zjadło i dopiero wtedy zobaczymy czarno na białym, czy mało je. Bo nie ma znaczenia, że nie zje śniadania, jeśli np. potem w szkole zje dwa batony.

Pewnie wiecie doskonale, że niektóre produkty są mało wartościowe i zwiększają masę ciała (jak słodycze, gazowane napoje), a są takie, które są wartościowe i się od nich mniej tyje (warzywa, ciemny ryż, pieczywo pełnoziarniste, chude mięso). I naprawdę trzeba przede wszystkim przyjrzeć się temu, co dziecko je, jak często i w jakiej ilości. I dopiero gdy przez 1-2 tygodnie przeprowadzimy takie notatki, można wysnuć jakieś sensowne wnioski i zaplanować dalsze działania.

Bo wiecie, jakie są prawdziwe odpowiedzi rodziców dzieci, leżących w szpitalu do diagnostyki otyłości? 

„On na kolację je kilkanaście hamburgerów. Skąd są w domu? Ja mu kupuję, bo lubi. Ale sam sobie tyle robi!” 

„My wszyscy w domu lubimy zjeść. Jego będziemy pilnować! Ale nie da się tak, żeby do domu nie kupować, bo co inni będą jeść?” 

„Ono jest i tak najchudsze ze wszystkich swoich kuzynów”. 

To wszystko prawdziwe słowa. I myślę, że widać w nich kolejną ważną kwestię – nastolatek potrzebuje wsparcia domowników! Nie gadania, tylko przykładu. Najprościej dziecku utrzymać zdrową dietę, jeśli WSZYSCY DOMOWNICY będą tak samo ją utrzymywać i po prostu w domu fizycznie nie będzie szkodliwych produktów. To nie jest proste. Ale to najskuteczniejsza droga. Nie zakazy i nakazy, tylko przykład (niestety ).

Dlatego najpierw przyglądamy się diecie. AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA ⛹️‍♂️⛹️‍♀️🤸‍♂️🏊‍♀️🤸‍♀️ też jest super ważna dla zdrowia, ale dla masy ciała najważniejsza jest dieta. Dobra dieta + aktywność fizyczna to naprawdę najważniejsze rzeczy.

 

BADANIA?

Jeżeli wykluczymy rzeczy o których pisałam w części 1., czyli NA PEWNO dieta i aktywność fizyczna jest okej, co w ogóle można rozważyć z badań?

➡️GLUKOZA NA CZCZO.

Być może dziecko ma nietolerancję glukozy? (Ale to może być także SKUTEK otyłości).

➡️TARCZYCA.

Sprawdzamy np. TSH albo lepiej TSH, ft4 i ft3, a jeśli poziomy hormonów wyjdą nie tak, to drążymy temat ––> przeciwciała (których nie może zlecić lekarz POZ) i USG tarczycy (może zlecić). Czego szukamy? Niedoczynności (np. choroby Hashimoto). Zwłaszcza dziewczęta! (widziałam otyłe dziewczęta, u których wyszła choroba Hashimoto!)


⚠️UWAGA, UWAGA ––> OTYŁOŚĆ również może powodować podwyższenie TSH! Wysokie TSH może nie być od niedoczynności tarczycy, tylko właśnie otyłości! Dlatego jeśli dziecko ma TSH <10, a prawidłowe wartości ft3 i ft4, to po prostu staramy się, żeby dziecko schudło, bo wtedy TSH może się samo poprawić!

➡️ LIDPIDOGRAM.

Czyli te wszystkie cholesterole.

➡️USG BRZUCHA.

Bo mogą być otłuszczone narządy. Np. wątroba (najmłodsze dziecko, jakie widziałam, z narządami stłuszczonymi z powodu otyłości miało 12 lat). Wtedy drążymy konkretny temat – np. zlecamy próby wątrobowe i co tam będzie trzeba.

➡️POMIAR CIŚNIENIA.

Np. 2 razy dziennie przez tydzień, w warunkach spokoju. Nie kiedy dziecko spieszy się do szkoły, a my się wkurzamy, że jeszcze nie siedzi w aucie. Najlepiej po kilku minutach odpoczynku w pozycji siedzącej. Nadciśnienie również może być skutkiem otyłości (widziałam takie nastolatki).
.
➡️U otyłych dziewcząt można też rozważyć ZESPÓŁ POLICYSTYCZNYCH JAJNIKÓW, gdy dodatkowo są np. rzadko miesiączki, nadmierne owłosienie itp
––> wtedy się robi USG jajników (to się robi podobnie jak USG brzucha, tylko ginekolog to wykonuje, nie potrzeba tu pięknego badania ginekologicznego!).
.
➡️Zauważcie, że większość z tych rzeczy to mogą być SKUTKI OTYŁOŚCI.

Tak naprawdę u otyłych, a poza tym zdrowych, dzieci NIE MA KONIECZNOŚCI WYKONYWANIA JAKICHKOLWIEK BADAŃ LABORATORYJNYCH⚠️

Zwykle się je robi na prośbę rodziców, którzy nie chcą przyznać przed sobą, że dziecko się źle odżywia. Ale niestety naprawdę ogromnej większości przyczyna otyłości to zła dieta, a wykonywanie badań odwraca uwagę od istoty problemu.

To trochę dziwne, że rodzice otyłych dzieci, którzy chcą diagnostyki, wcale się nie cieszą, że badania wychodzą okej. A czy nie lepiej się cieszyć? Dziecko nie ma innej poważnej choroby! Teraz trzeba zmobilizować się WSPÓLNIE, żeby stopniowo zmienić styl życia na lepszy dla naszego zdrowia.🍎🥕🌰⛹️‍♀️🤸‍♂️


JEŚLI UWAŻASZ, ŻE TAKIE INFORMACJE SĄ PRZYDATNE, POWIEDZ PROSZĘ O LEKARZDLADZIECI.PL SWOIM ZNAJOMYM! 🙂

Zapraszam Cię w inne moje miejsca:

YOUTUBE

Tutaj znajdziecie wszystkie moje FILMY.

 

FACEBOOK

Tutaj znajdziesz krótkie informacje medyczne i życiowe rozważania

 

 

INSTAGRAM 

Tutaj trochę medycyny, ale więcej mnie. Głównie różne żarty (Ale czy śmieszne?).

Email: rhajkus@gmail.com