Wasze pytania: CZY TYLKO PENICYLINA WYLECZY ANGINĘ ROPNĄ?

ANGINA ROPNA – LECZENIE

3 pytania Katarzyny.

Pod filmem o anginie ropnej na YT  Kasia zadała mi pytanie:

A na anginę, która nie jest paciorkowcowa penicylina pomoże?

Czy penicylina tylko na paciorkowcową działa?

A może nie istnieje inne zakażenie, niż paciorkowcowe? (…)

Ja biorę amoksiklav.

Jestem uczulona na penicylinę.

Według relacji mojej mamy, bo sama byłam małym dzieciorem i tego nie pamiętam. Ale ponieważ opis mamy tego, co się ze mną działo i ratunkowych czynności, które personel medyczny wykonywał sprawia, że nie mam ochoty sprawdzać w dorosłym życiu, czy faktycznie jestem uczulona. Zwłaszcza, że mój mąż zapowiedział, że mogę dostać wstrząsu dopiero jak chłopaki pójdą na studia (#żarcikimałżeńskie).

W każdym razie ja penicyliny u siebie nie stosuję. Nie dlatego, że jest złym antybiotykiem (bo jest świetnym), tylko z powodu tego mojego uczulenia w wywiadzie.

Jeśli mamy anginę paciorkowcową, to penicylina działa świetnie (bo nie ma na razie angin paciorkowcowych opornych na penicylinę). Ale jeśli z jakichś powodów jej nie stosujemy (właśnie z powodu uczulenia albo gdy podejrzewamy inną przyczynę anginy) mamy inne antybiotyki, które również działają. U siebie z powodzeniem stosowałam cefadroksyl.

Jakie inne bakterie?

I też w drugą stronę: te antybiotyki działają nie tylko na paciorkowca, ale również na inne bakterie, które mogą anginę wywoływać (chociaż  większość zakażeń, jeśli chodzi o anginę bakteryjną, to jednak paciorkowiec, konkretnie paciorkowiec β-hemolizujący grupy A – PBHA).

Jako inne bakterie poza paciorkowcami podaje się np. Arcanobactrium haemolyticum, Mycoplasma pn., Chlamydia i bakterie beztlenowe, np. Fuso­bacterium necrophorum.

Które antybiotyki?

Jeśli mamy podejrzenie anginy bakteryjnej to prawie zawsze zaczynamy leczenie tak samo. I ewentualnie modyfikujemy je w trakcie, gdy widzimy, że jest słaba odpowiedź na pierwszy antybiotyk.

Zaczynamy od leków I rzutu: czyli zwykle penicyliny fenoksymetylowej (Ospenu) (ps. jeśli mamy wątpliwości, że chory zastosuje leczenie doustne, możemy podać penicylinę benzatynową w zastrzyku).

Inne opcje (np. dla uczulonych) to cefadroksyl, cefaleksyna, makrolidy. Jako lek II rzutu (czyli jeśli lek I rzutu nie skutkuje albo od razu mamy silne podejrzenie, że to nie paciorkowiec) stosujemy klindamycynę.

Jako lek III rzutu stosujemy amoksycylinę z kwasem klawulanowym (czyli lek, który stosuje Kasia). Zwykle nie stosujemy leków III rzutu od razu. Bo jeśli nie uda się nim dobić bakterii za pierwszym zamachem, mamy problem…

 

Jeśli masz jakieś inne pytanie na temat anginy (czy innych medycznych kwestii), czekam :). Miłego dnia!






JEŚLI UWAŻASZ, ŻE TAKIE INFORMACJE SĄ PRZYDATNE, POWIEDZ PROSZĘ O LEKARZDLADZIECI.PL SWOIM ZNAJOMYM! 🙂

Zapraszam Cię w inne moje miejsca:

YOUTUBE

Tutaj znajdziecie wszystkie moje FILMY.

 

FACEBOOK

Tutaj znajdziesz krótkie informacje medyczne i życiowe rozważania

 

 

INSTAGRAM 

Tutaj trochę medycyny, ale więcej mnie. Głównie różne żarty (Ale czy śmieszne?).

Email: rhajkus@gmail.com