Wakacyjne zagrożenia: URAZY GŁOWY U DZIECI

Krótko, bo w wakacje nie ma czasu na czytanie internetów!

Wakacyjne zagrożenia#22: URAZY GŁOWY U DZIECI – film

Wakacyjne zagrożenia#22: URAZY GŁOWY U DZIECI – tekst

Zapraszam Cię na FACEBOOKA, gdzie znajdziesz wiele medycznych informacji i właśnie tam wrzucam wpisy z serii WAKACYJNE ZAGROŻENIA. O urazach głowy pisałam:

URAZY GŁOWY U DZIECI. Czyli wszelkie upadki z łóżka czy z trampoliny na głowę, oberwanie w głowę piłką czy butem brata. Sytuacji tego typu jest mnóstwo. Co robić, gdy nasze dziecko uderzy się w głowę?

KTÓRE URAZY GŁOWY SĄ SZCZEGÓLNIE GROŹNE?

– potrącenia przez samochód!!!!
– wypadnięcie z samochodu podczas wypadku
– upadek z powyżej 1 metra wysokości/pięciu schodów
– skok na główkę do wody
– wypadek na rowerze albo na quadzie
– uraz głowy u małego dziecka (niemowlaka) – 1) bo często wtedy trudno ocenić w badaniu niepokojące objawy, 2) bo objawy mogą rozwinąć się dynamicznie

Zaraz przeczytacie o różnych strasznych objawach, więc najpierw powiedzmy sobie wyraźnie: WIĘKSZOŚĆ URAZÓW GŁOWY U DZIECIAKÓW TO NIE SĄ POWAŻNE URAZY. A jeśli Twoje dziecko spadło z łóżka to nie znaczy, że jesteś złym rodzicem, tylko normalnym rodzicem. (Ale przypomnę tu również, że potrząsając dziecko można spowodować uraz głowy! Potrząsanie maluchem jest absolutnie zakazane). Okej, zaczynamy .

NIEPOKOJĄCE OBJAWY WCZESNE:

– dziecko nieprzytomne (jeśli nieprzytomne i nie oddycha –> WZYWAMY KARETKĘ i REANIMUJEMY – przypominam, że o ratowaniu nieprzytomnego dziecka mówiłam w filmie #10 na kanle, dla przypomnienia link w 1. komentarzu)

– napad drgawek (zabezpieczamy dziecko, żeby nie doznało dodatkowych urazów, nie wsadzamy nic do jego buzi, WZYWAMY KARETKĘ)

– dziecko ma zaburzenia świadomości, nie mamy z nim logicznego kontaktu (nawet po niemowlakach zwykle widać, kiedy patrzy na nas bystro, a kiedy „odpłynęło”)

– dziecko ma problemy z oddychaniem

– coś dziwnego wypływa z nosa albo z ucha (krew/płyn)

– jeżeli przy badaniu głowy palcami wydaje się, że jakaś kość czaszki jest złamana

– źrenice są nierówne, poszerzają się albo słabo reagują na światło (w ostatnich minutach filmu pokazuję Ci, jak sprawdzić ten objaw w domu)

– dziecko podaje silny ból głowy, wymiotuje (zwłaszcza, gdy wymioty są więcej, niż jeden raz)

– dziwne dla danej sytuacji zachowanie (np. wybuchy śmiechu)

– bełkotliwa, nieskładna mowa

Wszystkie powyższe objawy są wskazaniem żeby dziecko szybko znalazło się na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym (czasem trzeba wezwać karetkę, czasem można samemu zawieźć dziecko na SOR, to już zależy od konkretnej sytuacji).

*Jaki szpital?

[Jeszcze uzupełnienie do wczorajszego wpisu: jeżeli nasze dziecko prezentuje niepokojące objawy wczesne po urazie głowy, dobrze zabrać je do szpitala, gdzie jest możliwość wykonania ewentualnie tomografii komputerowej głowy.
Bo nie na każdym SORze da się zrobić badanie u maluchów, które jeszcze nie współpracują i nie poleżą nieruchomo. Takie dzieciaczki wymagają pomocy anestezjologa i znieczulenia, żeby usnęły na czas badania.

Jeżeli pacjent to nastolatek, tu nie ma problemu, TK można zrobić na każdym SORze].

NIEPOKOJĄCE OBJAWY PÓŹNE:

Zwykle występują po kilku dniach, czasem nawet tygodniach od urazu!
– poranne wymioty i bóle głowy
– przewlekłe bóle głowy, nawet bez wymiotów (nie muszą być bardzo silne, ale jeśli występują często, np. codziennie, jest to niepokojące)
– bóle budzą dziecko ze snu
– zmiana zachowania/charakteru dziecka (wiem, że brzmi dziwnie, ale jeśli wydaje Ci się: „chwila, ktoś mi podmienił dziecko” to coś jest na rzeczy)
– trudności/ból podczas poruszania głową, pochylania głowy
– problemy z węchem
– problemy ze słuchem (również dzwonienie w uszach)
– problemy z koncentracją albo pamięcią
– zawroty głowy
– senność, osłabienie
– drętwienia/niedowład kończyn

UWAGA: U niemowlaków obowiązuje nas SUPER CZUJNOŚĆ. Bo sami widzicie, że z tej listy wielu rzeczy u niemowlaków i małych dzieci nie da się łatwo sprawdzić.

Z drugiej strony zwykle małe dzieci czujniej obserwujemy, a u starszych czasem jest tendencja rodziców czy personelu, żeby pewne objawy zrzucać na np. stres w szkole (bo faktycznie stres jest często przyczyną np. przewlekłych bólów głowy).
Ale na pewno dziecko po urazie głowy należy mieć na oku przez najbliższe tygodnie.

Jeżeli widzimy u naszego dziecka któreś z wymienionych objawów, należy zabrać nasze dziecko do lekarza rodzinnego i mu opowiedzieć o naszych niepokojach i o tym, kiedy był uraz i jak wyglądał. Lekarz zdecyduje, w jaki sposób diagnozować się dalej.


 JEŚLI UWAŻASZ, ŻE TAKIE INFORMACJE SĄ PRZYDATNE, POWIEDZ PROSZĘ O BOMBUSIE SWOIM ZNAJOMYM! 🙂

JEŚLI UWAŻASZ, ŻE TAKIE INFORMACJE SĄ PRZYDATNE, POWIEDZ PROSZĘ O LEKARZDLADZIECI.PL SWOIM ZNAJOMYM! 🙂

Zapraszam Cię w inne moje miejsca:

YOUTUBE

Tutaj znajdziecie wszystkie moje FILMY.

FACEBOOK

Tutaj znajdziesz krótkie informacje medyczne i życiowe rozważania

INSTAGRAM 

Tutaj trochę medycyny, ale więcej mnie. Głównie różne żarty (Ale czy śmieszne?).

Email: rhajkus@gmail.com