DRGAWKI GORĄCZKOWE

DRGAWKI GORĄCZKOWE

Czym są drgawki gorączkowe?
W jakim wieku występują?
Co robić, jeśli nasze dziecko będzie miało drgawki?
Kiedy i po co hospitalizacja?
Czy drgawki zwiększają ryzyko chorób układu nerwowego w późniejszym wieku?

Film jest uzupełnieniem ciekawostek o drgawkach gorączkowych, o których mówiłam Wam ostatnio na bombusowym FACEBOOKUNa facebooku mogliście przeczytać o:

CO TO SĄ DRGAWKI GORĄCZKOWE?

To napad drgawek u dziecka podczas gorączki. Zwykle występują u dzieci do ukończenia 5. roku życia (często już u niemowlaków!). Występują często, szacuje się, że nawet u 5% dzieci w tym przedziale wiekowym.

Przypominają atak padaczki, a że napad padaczki może wyglądać różnie, to i drgawki gorączkowe wyglądają różnie: mogą wystąpić drgawki całego ciała albo zesztywnienie, albo dziwne wygięcie ciała, albo ślinotok.

Charakterystyczne: NIE MAMY Z DZIECKIEM KONTAKTU PODCZAS TRWANIA NAPADU! (To odróżnia drgawki np. od dreszczy gorączkowych, które czasem są mylnie brane za napad drgawek).

Większe ryzyko drgawek występuje, gdy bliski krewny (np. rodzic) również miał jako dziecko drgawki gorączkowe.

CO ROBIĆ, GDY WYSTĄPIĄ DRGAWKI GORĄCZKOWE?

Zachować spokój (wiem, łatwo powiedzieć…) i ułożyć dziecko na boku, podłożyć pod głowę coś miękkiego i usunąć z otoczenia wszystkie przedmioty, o które by się mogło uderzyć. Leki przeciwgorączkowe podajemy w CZOPKACH!!!, nawet jeżeli napad drgawek już minął, bo dziecko po napadzie może być splątane, senne i nie dajemy mu niczego do połykania. (Pamiętajmy, żeby dobrać odpowiednio dużą dawkę leku w czopku dla wagi naszego dziecka).

Jeżeli nasze dziecko miało drgawki w przeszłości, prawdopodobnie mamy w domu lek przerywający drgawki (w formie wlewki doodbytniczej) i używamy go od razu, gdy zaczyna się napad.

Jeżeli drgawki wystąpiły po raz pierwszy w życiu, dziecko musi zbadać lekarz!, bo będzie próbował ustalić, czy to na pewno zwykłe drgawki gorączkowe czy coś innego się za tym kryje.

Jeżeli drgawki występują po raz kolejny i przebiegają typowo, a rodziców nie niepokoi nic dodatkowego, nie zawsze trzeba dziecko zabierać do lekarza (ale oczywiście można).

DLACZEGO NIEKTÓRE DZIECI SĄ KIEROWANE DO SZPITALA?

Które dziecko po napadzie drgawek gorączkowych zostanie skierowane do szpitala? Takie, u którego lekarz uważa, że trzeba sprawdzić, czy są to na pewno zwykłe drgawki gorączkowe, a nie coś groźniejszego (na przykład infekcja układu nerwowego albo zaburzenia elektrolitowe).

Zawsze decyduje badanie konkretnego dziecka. Ale możemy się spodziewać wysłania do szpitala, jeśli:

– dziecko jest malutkie; źródła podają różnie, <12 albo <18 miesięcy, ale chodzi o sytuacje, gdy uznajemy dziecko za zbyt małe, żeby wiarygodnie ocenić jego stan w badaniu fizykalnym
– drgawki trwały powyżej 10 minut
– drgawki powtórzyły się w ciągu jednego epizodu gorączki
– drgawki nie były uogólnione, tylko ogniskowe (czyli dotyczyły konkretnej części ciała)
– rodzice nie mogą z jakichś względów zapewnić odpowiedniej opieki dziecku poza szpitalem.

(Często wystarczy, że jest to pierwszy w życiu napad drgawek i dziecko jest jednak skierowane na diagnostykę, żeby sprawę wyjaśnić. Przy kolejnych typowych napadach drgawek gorączkowych dodatkowa diagnostyka często nie jest konieczna).

CZY U DZIECI Z DRGAWKAMI GORĄCZKOWYMI JEST WIĘKSZE RYZYKO WYSTĄPIENIA CHORÓB NEUROLOGICZNYCH (NP. PADACZKI)?

Uważa się aktualnie, że drgawki gorączkowe proste (czyli 1 napad uogólniony podczas gorączki, trwający <10minut, napady się nie powtarzają w ciągu tej samej gorączki, nie ma napadów obejmujących tylko kawałek ciała) mają dobre rokowanie i NIE ZWIĘKSZAJĄ RYZYKA PADACZKI czy innych chorób neurologicznych w przyszłości. (Nawet, jeśli drgawki powtarzają się przy kolejnych infekcjach!).

Drgawki złożone – czyli trwające >10 minut albo gdy towarzyszą im inne dodatkowe niepokojące objawy, wymagają zwykle poszerzonej diagnostyki.

A CO, JEŚLI DRGAWKI WYSTĄPIĄ PRZY GORĄCZCE U STARSZEGO DZIECKA, NASTOLATKA?

Jeżeli napad drgawek podczas gorączki wystąpi PO RAZ PIERWSZY W ŻYCIU u dziecka powyżej 5 r.ż. albo u nastolatka, dorosłego, taka sytuacja nie mieści się już w definicji normalnych drgawek gorączkowych i wymaga dodatkowej diagnostyki!!! (Np. w kierunku padaczki czy infekcji układu nerwowego).

Z normalnych drgawek gorączkowych dziecko “wyrasta”. Zdarza się czasem rzadko, że te normalne drgawki gorączkowe pojawiają się jeszcze w 6. czy 7. roku życia (ale pierwszy napad wystąpił przed 5 rokiem życia!). Ale jeżeli napady powtarzają się w starszym wieku to również trzeba dziecko diagnozować.

Podsumowując, układ nerwowy dziecka powyżej 5. roku życia prawidłowo nie powinien reagować na gorączkę napadem drgawek.

DLACZEGO NIE DAJEMY LEKÓW PRZECIWDRGAWKOWYCH PROFILAKTYCZNIE?

Skoro napad drgawek może wystąpić podczas kolejnej gorączki (szansa to 30-40%), dlaczego nie zaleca się rutynowo dawać leków przeciwdrgawkowych, gdy tylko pojawia się gorączka?

Głównie dlatego, że te leki nie są pozbawione skutków ubocznych. Po pierwsze, mogą dać groźne objawy niepożądane (rzadko). Po drugie, dziecko pod ich wpływem zachowuje się dziwnie, jest splątane, senne, utrudniony jest z nim kontakt (często). To sprawia, że można przegapić inne istotne objawy chorobowe, bo działanie leku może je “zasłaniać”.

Poza tym w badaniach nie potwierdza się, żeby takie działanie było skuteczne. Choćby dlatego, że drgawki czasem występują jeszcze poniżej 38stopni, w czasie narastania gorączki. Mogą być nawet pierwszym objawem gorączki.

Dlatego leki stosuje się profilaktycznie jedynie w szczególnych przypadkach! U większości dzieci zaleca się posiadanie leku cały czas w domu i podanie go, gdy zaczyna się napad.





JEŚLI UWAŻASZ, ŻE TAKIE INFORMACJE SĄ PRZYDATNE, POWIEDZ PROSZĘ O LEKARZDLADZIECI.PL SWOIM ZNAJOMYM! 🙂

INSTAGRAM 

Tutaj trochę medycyny i trochę mnie. Są też różne żarty (Ale czy śmieszne?).

Email: rhajkus@gmail.com