Ja, Róża, człowiek niemodny

Czasem mi się wydaje, że w XXI wieku nie trzeba o pewnych rzeczach przypominać, ale tutaj się znów moja naiwność objawia (tak, Maciek @theshosky, rozpoznałam ją nawet bez TEJ Twojej miny). Bo oto jesienią roku 2019 pojawia się kampania reklamowa, w której dostajemy w twarz słowami „wada wzroku nie jest modna”. (Twórcom reklamy chodzi o to, żeby „zachęcać” do laserowej korekcji wad wzroku).

Wow, myślę, gdy słyszę od tym od Gosi @malgorzataszumowska i Justyny @dbajowzrok. WOW. Wada wzroku nie jest modna? Ej, człowieku z wadą wzroku, mógłbyś ją wyrzucić do kosza i zamówić sobie z Zalando jakąś bardziej modną? Osobiście od „modne” i „niemodne” jest dla mnie trochę ważniejszy podział na „dobre” i „złe”🤷. A słowo „modne” lubię chyba tak samo, jak jego kolegów „odpowiedni” i „grzeczny”. ▫️

I nie mogę się doczekać, aż dzieci, które zwykle negatywnie przeżywają informację, że od jutra będą chodzić do szkoły w okularach, dostaną jeszcze w łeb informacją, że nie są modne.

Ale spoko, dzieci w okularach, nie przejmujcie się! Wiele rzeczy teraz nie jest w modzie, nie tylko wy. Niepełnosprawności nie są modne (polecam Wam przy okazji profil Michała @drhospice). Choroby przewlekłe. Niedawno spotkałam dziecko, którego choroba przewlekła była totalnie źle odbierana w szkole. Dzieci wyśmiewały, personel miał w dupie. Przez tydzień się nie mogłam pozbierać po tym spotkaniu. Choroby przewlekłe to dodatkowo ryzyko zaburzeń psychicznych. A choroby psychiczne też kurde nie są modne! Naturalny proces starzenia się to chyba król bycia niemodnym. Choroby nieuleczalne i umieranie – faux pas. Choroby skóry obciach, przecież trzeba być pięknym. Bycie sobą jasne, tak, jak najbardziej okej, przecież mamy 21. wiek! O ile jesteś ładny, grzeczny, dobrze ubrany i odpowiedni.

Przy ostatnim moim pytaniu o tematy, które mam poruszyć, dostałam wiadomość: „Róża, proszę, coś optymistycznego”. Tylko, do cholery, jak?

Lepiej przyzwyczajajcie się, dzieciaki w okularach.  Zapewniam Was, że oksy to nie będzie jedyna rzecz, w której nie będziecie modne w tym 21. wieku. (Nie noszę okularów, wrzucam więc zdjęcie w koszulce pt. „Only my space dog can judge me”. #oksytonieobciach).

Więcej jak zawsze na Instragramie.

https://www.instagram.com/p/B4N5LwghJIh/