Pierwsza pomoc: JAK RATOWAĆ NIEPRZYTOMNE DZIECKO?

[Grudzień 2017]

Pierwsza pomoc#3: ZATRZYMANIE KRĄŻENIA U DZIECKA – FILM

Wszystkie filmy o pierwszej pomocy:

#1 ZATRZYMANIE KRĄŻENIA U DOROSŁEGO
#2 ZADŁAWIENIE
#3 ZATRZYMANIE KRĄŻENIA U DZIECKA

Filmy o pierwszej pomocy to najważniejsze na świecie filmy na portalu! Bo pokazuję tu sytuacja, gdy nie ma czasu szukać wiedzy w internecie czy książkach. I bardzo, bardzo się cieszę, że te filmy oglądacie. Najlepiej, gdybyście odświeżali je raz na rok. Wtedy istnieje duża szansa, że stres nie zje Was całkowicie i poradzicie sobie w strasznej sytuacji!

Dzisiaj pokazuję Wam, co robić, gdy dziecko straci przytomność i nie oddycha.

Co robić, gdy moje dziecko ma zatrzymanie krążenia?
Jak ratować niemowlaka?
Jak ratować starsze dziecko?
Kiedy taka sytuacja się może zdarzyć?

Film na podstawie aktualnych (z 2015r) wytycznych Polskiej Rady Resuscytacji. Zainspirowany moim udział w rewelacyjnym kursie EPLS (Zaawansowanie zabiegi resuscytacyjne u dzieci) we wrześniu 2017.

Pierwsza pomoc#3: ZATRZYMANIE KRĄŻENIA U DZIECKA – TEKST

CO POWINIENEŚ ZROBIĆ, GDY DZIECKO TRACI PRZYTOMNOŚĆ?

 • SPRAWDZASZ, CZY DZIECKO JEST PRZYTOMNE:

klaszczesz nad twarzą dziecka i głośno do niego wołasz

 • [Jeśli przytomne –>  w zależności od stanu ogólnego dziecka obserwujesz dziecko w domu/zabierasz je do lekarza/ wzywasz karetkę]
 • Jeśli nieprzytomne –> WOŁASZ GŁOŚNO O POMOC
 • SPRAWDZASZ, CZY ODDYCHA

nachylasz się nad twarzą dziecka i przez 10 sekund SŁUCHASZ, czy nie słyszysz oddechu, WYCZUWASZ na skórze policzka oddech i PATRZYSZ na klatkę piersiową, czy się unosi i opada.

Jeżeli nie słyszysz oddechu i klatka się nie unosi i opada = NIEPRZYTOMNY NIE ODDYCHA.

Jeżeli nie jesteś pewien, czy coś słyszałeś albo widziałeś = uznajesz, że NIEPRZYTOMNY NIE ODDYCHA

Sandra napisała na facebooku: Bardzo fajny filmik, pomocny, od siebie chcialam dodać a raczej zapytac… nie zawsze brak oddechu rowna sie zatrzymanie krazenia nie?? czesto dziecko sie dusi i nie oddycha, chociazby po zachlysnieciu ale serduszko bije. Chyba ze sie myle?(…)

Moja odpowiedź: Sandra, masz rację, nie zawsze zatrzymanie oddechu równa się od razu zatrzymanie krążenia. Ale jeśli zatrzymał się oddech i dziecko oddechu nie odzyska, ZA MOMENT I TAK DOJDZIE DO ZATRZYMANIA KRĄŻENIA. Czasem jak dziecko szybko odzyska oddech albo ktoś szybko zareaguje, poda oddechy, natleni dziecko, zacznie resuscytację, jest szansa, że dziecko się „ocknie”, że nie dojdzie do zatrzymania krążenia, do którego za kilka sekund pewnie by doszło. Ale na wszelki wypadek każde nieprzytomne i nieoddychające dziecko traktujemy jak dziecko z zatrzymaniem krążenia i zaczynamy działać, nie tracimy czasu na ocenę serca. (niemedycznym ratownikom w ogólne nie zaleca się oceny tętna, serca itp., bo szkoda czasu i łatwo o pomyłkę). A i w działaniach ratowników medycznych dzieci traktuje się specjalnie, bo u nich nawet bradykardię (wolną akcję serca) traktuje się przy braku oddechu jak zatrzymanie krążenia (bo jeśli serce zwalnia, to kolejnym etapem jest zatrzymanie krążenia).

Dlatego dla bezpieczeństwa dziecka nie tracimy czasu na żadne dalsze badanie, tylko zakładamy, że dziecko, które jest NIEPRZYTOMNE i NIE ODDYCHA ma ZATRZYMANIE KRĄŻENIA i zgodnie z tym założeniem działamy.

Teraz postępowanie zależy od tego, czy jesteś sam/sama czy ktoś jest przy Tobie (np.przybiegł na wołanie o pomoc).

Jeżeli jesteś pojedynczym ratownikiem:

 • UDROŻNIJ DROGI ODDECHOWE
 • WYKONAJ 5 ODDECHÓW RATUNKOWYCH
 • PRZEZ 1 MINUTĘ WYKONUJ RESUSCYTACJĘ W SEKWENCJI 15 UCIŚNIĘĆ KLATKI PIERSIOWEJ DO 2 ODDECHÓW
 • PO TEJ MINUCIE WEZWIJ KARETKĘ! (Jeżeli nie masz telefonu, weź małe dziecko na ręce i biegnij z nim po pomoc. Jeżeli dziecko jest duże i go nie udźwigniesz, musisz je na moment zostawić i pobiec po pomoc).
 • KONTYNUUJ RESUSCYTACJĘ W SEKWENCJI 15 UCIŚNIĘĆ KLATKI PIERSIOWEJ DO 2 ODDECHÓW, AŻ PRZYJEDZIE POMOC

Jeżeli masz kogoś do pomocy:

 • POPROŚ POMOCNIKA, ŻEBY NATYCHMIAST ZADZWONIŁ PO KARETKĘ! (A jeśli nie macie telefonu, żeby pobiegł po pomoc, gdzieś, skąd da się zadzwonić).
 • UDROŻNIJ DROGI ODDECHOWE
 • WYKONAJ 5 ODDECHÓW RATUNKOWYCH
 • WYKONUJ RESUSCYTACJĘ W SEKWENCJI 15 UCIŚNIĘĆ KLATKI PIERSIOWEJ DO 2 ODDECHÓW, AŻ PRZYJEDZIE POMOC

Jeśli chcesz dodatkowego krótkiego omówienia, obejrzyj drugą połowę filmu ;).JEŚLI UWAŻASZ, ŻE TAKIE INFORMACJE SĄ PRZYDATNE, POWIEDZ PROSZĘ O LEKARZDLADZIECI.PL SWOIM ZNAJOMYM! 🙂

INSTAGRAM 

Tutaj trochę medycyny i trochę mnie. Są też różne żarty (Ale czy śmieszne?).

Email: rhajkus@gmail.com