Ankieta o GRYPIE

Okej, ziomeczki, podsumowanie ankiety o grypie! Była to najdłuższa dotychczas medyczna ankieta, a na każde pytanie odpowiedziało ok. 600 osób. Jak zawsze Wam poszło świetnie!

Grypa to choroba? WIRUSOWA (92%)

W Polsce sezon zachorowań na grypę przypada na… PAŹDZIERNIK–KWIECIEŃ (97%) (maj–wrzesień na półkuli południowej)

Kiedy zwykle najwięcej zachorowań? LUTY (62%)

Pandemią nazywamy, gry nowy wirus grypy… ZAJMIE DUŻY OBSZAR (88%)

Kto pierwszy opisał coś,  co wyglądało na pandemię grypy? HIPOKRATES (78%). [135 osób zagłosowało, że ja. Buziaki dla Was, lojalne ziomeczki!]

We wszystkich krajach Unii Europ. rocznie z powodu potwierdzonej grypy umiera: DO 70 TYSIĘCY OSÓB (44%). Większość z Was odpowiedziała, że do 7 tysięcy. Niestety statystyki są 10–krotnie gorsze.

Kto może nie wytworzyć odporności na szczepienie? OSOBY W PODESZŁYM WIEKU (72%), dlatego tak ważne jest, by ich opiekunowie i domownicy się zaszczepili!

Po co szczepimy się co rok? BO WIRUS GRYPY SIĘ ZMIENIA (88%)

Czy szczepienie może być „nietrafione” na tegoroczny wirus? Tak, bo skład musi być ustalony kilka miesięcy wcześniej (56%).

Ile kosztuje dawka szczepionki? 20–45 zł (69%) (Vaxigrip Tetra jest droższy, chroni przeciw dwóm typom A i dwóm B)

Ile dawek należy przyjąć? Prawie zawsze 1 (71%).

Kto potrzebuje 2 dawek szczepienia, gdy szczepi się po raz pierwszy? Dwóch dawek potrzebują tylko dzieci do 9r.ż., jeśli to ich pierwsze w życiu szczepienie przeciw grypie.

Na co umarł Edward ze „Zmierzchu”, zanim został wampirem? 85% osób wiedziało, że na „HISZPANKĘ”, czyli typ grypy, który w 1918–1919 zaraził szacunkowo 1/3 ludności świata i wybił kilkadziesiąt milionów osób

Czym można leczyć grypę? Lekiem przeciwwirusowym (92%)

Oseltamiwir ma największą skuteczność, gdy podamy go do 48 godzin od: Początku objawów (60%)!!!, a nie postawienia podejrzenia grypy. Czyli jeżeli lekarz postawi podejrzenie grypę w 5. dobie gorączki, to już mniejsza szansa, że leczenie da dobry efekt.

Czy mieliśmy w tym roku w szpitalu potwierdzone przypadki grypy? Tak, na razie A (87%). W zeszłym roku wychodziła głównie B.

Kilkoro dzieci, które do nas skierowano, miały podejrzenie powikłania w postaci: Zapalenia mięśnia sercowego (77%). [Wyglądało to tak, że pojawił się w czasie infekcji  z wysoką gorączką i suchym kaszlem niesłyszany wcześniej szmer nad sercem. Na szczęście podejrzenia te na razie się nie potwierdziły].

Dzięki wielkie za udział! :* I zapraszam wszystkich na INSTAGRAM na kolejne ankiety!