Wasze pytania: KATAR U DZIECKA, KTÓRE NIE POZWALA ZAKROPLIĆ NOSA ANI SIĘ INHALOWAĆ

JAK POMÓC ZAKATARZONEMU DZIECKU, KTÓRE NIE POZWALA SOBIE ZROBIĆ INHALACJI ANI ZAKROPLIĆ NOSA?

Znam to z autopsji :-p. Lekarzu ulecz sam siebie – a raczej swoje starsze dziecko, które gdy trochę podrosło pożegnało się z maseczką do inhalacji i zaprotestowało stanowczo przeciw każdej formie kropli do nosa. O odciąganiu kataru nawet nie wspominam. I w sumie mu się nie dziwię :-p.

Jakie są inne sposoby, żeby trochę ulżyć maluchowi?

MAŚCI I OLEJE AROMATYCZNE.

Są różne rodzaje. Np. maść majerankowa do smarowania pod nosek. Np. maści do smarowanie piersi. Np. olejki eteryczne (niektóre się wkrapla do wrzątku – postaw szklankę wysoko, żeby dziecko nie miało do niej dostępu i się nie oparzyło!). Wszystkie te rzeczy pomagają odetkać zatkany nosek.

UWAGA! Niektóre dzieci, zwłaszcza z chorobami dróg oddechowych (np. astmą oskrzelową), mogą źle zareagować na ostry zapach tych olejków. Nawet do skurczu oskrzeli i duszności. Dlatego zawsze za pierwszym razem stosujemy takie rzeczy w porze, gdy możemy dziecko obserwować. Nie rób tak,że wysmarujesz dziecko po raz pierwszy tuż przed snem, położysz je do łóżka i widzisz je ponownie dopiero rano. Moim zdaniem KAŻDY NOWY LEK czy pomocniczą substancję, jaką stosujemy u naszego dziecka DOBRZE ZASTOSOWAĆ PO RAZ PIERWSZY POD TWOJĄ CZUJNĄ OBSERWACJĄ. Czyli np. kilka godzin przed snem albo w weekend, gdy masz malucha na oku.

SYROP= MIÓD

Ja jako syrop zalecam wszystkim MIÓD! Nie odetka nosa, ale zwykle przy katarze trochę wydzieliny spływa po tylnej ścianie gardła, podrażniając je. Miód oblepi gardło, zmniejszając te dolegliwości (i np. związany z tym podrażnieniem kaszel).

PROSZKI EFEDRYNOWE

Lek na receptę, ROBIONY, przyjmowany doustnie. Zmniejsza wydzielanie śluzu w drogach oddechowych – odtyka dzięki temu nos. Gorzki okropnie, ale można go przemycić w czymś słodkim. ma też dużo innych działań, dlatego DAWKĘ DOBIERAMY DO MASY CIAŁA DZIECKA i jest stosowany na polecenie lekarza.

NAWADNIAJ MALUCHA 

Zawsze bardzo ważne przy katarze. Nawadniaj go wodą, herbatą, tego typu rzeczami.

DOBRZE PRZEWIETRZ POKÓJ I UŁÓŻ MALUCHA WYŻEJ DO SNU.

Przynajmniej na te pierwsze 5 minut, zanim zacznie maraton zmian pozycji do spania :-p.

ZDROWA DIETA. ODPOWIEDNIA ILOŚĆ SNU. ODPOCZYNEK.

Wpieraj w ten sposób układ odpornościowy dziecka, żeby miało idealne warunki do zdrowienia.

SYROP WYKRZTUŚNY? 

Zależy już od konkretnego przypadku. Głównie od tego, czy dziecko dużo mokro kaszle – wtedy jak najbardziej. Jeśli nie kaszle, a ma tylko katar – raczej nie.

INNE LEKI?

Syropy przeciwalergiczne, leki przeciwwirusowe w stylu inozyny pranobeks (zobaczcie sobie, które popularne preparaty to zawierają…) czy inne często stosowane przy katarze leki mają konkretne wskazania medyczne. Sam katar infekcyjny nie jest takim wskazaniem. 

PS. Można zamiast kropli do nosa kupić takie same leki w formie AEROZOLU. Niektóre dzieci, które nie akceptują kropli, aerozol jakoś zdzierżą.

Tyle ode mnie :). Jeśli masz inne sposoby, chętnie posłucham :).JEŚLI UWAŻASZ, ŻE TAKIE INFORMACJE SĄ PRZYDATNE, POWIEDZ PROSZĘ O LEKARZDLADZIECI.PL SWOIM ZNAJOMYM! 🙂

Zapraszam Cię w inne moje miejsca:

YOUTUBE

Tutaj znajdziecie wszystkie moje FILMY.

 

FACEBOOK

Tutaj znajdziesz krótkie informacje medyczne i życiowe rozważania

 

 

INSTAGRAM 

Tutaj trochę medycyny, ale więcej mnie. Głównie różne żarty (Ale czy śmieszne?).

Email: rhajkus@gmail.com