Wasze pytania: ZĄBKOWANIE – JAK POMÓC DZIECKU?

UWAGA, ZIOMECZKI: SUPER WPIS PORÓWNUJĄCY PREPARATY NA ZĄBKOWANIE JEST U PANA TABLETKI.

Masaż dziąseł.

Możesz umyć dokładnie ręce wodą z mydłem (najlepiej metodą 5 kroków, taką jaką się zaleca personalowi medycznemu) i masować dziąsła malucha. Woda może być chłodna. Tak, dziecko może Cię przy tym ugryźć .

Gryzaki. 

Czyli typowe prezenty, które się dostaje, gdy urodzi się maluch. Zaleca się stosowanie gryzaków z miękkiej gumy, posiadające atesty bezpieczeństwa. Najlepiej je używać po schłodzeniu w lodówce.

Pytanie: po co jeszcze kupować gryzaki, skoro dziecko i tak wszystko bierze do buzi i gryzie? Odpowiedź ekspertów: bo gryzaki łatwiej utrzymać w czystości, no i często mają w środku tej jakiś żel, który po schłodzeniu w lodówce dłużej robi gryzak zimnym.

UWAGA! co jakiś czas pojawia się informacja, że w jakiejś partii gryzaków dla dzieci stwierdzono syfiaste substancje, które nawet przy dotyku są szkodliwe. Więc uważaj i sprawdzaj skład.

Żele miejscowe. 

I tutaj znów  UWAGA! Pisałam Wam o tym, gdy tylko ta informacja się ukazała, ale przypomnę: NIE ZALECA SIĘ ŻELÓW Z BENZOKAINĄ. Stwierdzono, że mogą spowodować u dzieci methemoglobinemie = mogą być groźne.

Przy stosowaniu innych żelów obserwujcie, czy nie występują objawy alergiczne – np. opuchnięta buzia po stosowaniu żelu.

Doustne leki przeciwbólowe.

Oficjalne zalecenia ich nie podają, każą raczej masować i stosować środki miejscowe.  Dopuszczalne jest doraźne i nie częste podanie dziecku leku przeciwbólowego, najlepiej PARACETAMOLU, jeśli widać, że cierpi (więcej o leczeniu przeciwbólowym pisałam w dziale MAMO NIE BOLI). Powtarzam: nie często.

Więcej jak zawsze na instagramie.