Wasze pytania: ZĄBKOWANIE – JAK POMÓC DZIECKU?

 

UWAGA, ZIOMECZKI: SUPER WPIS PORÓWNUJĄCY PREPARATY NA ZĄBKOWANIE JEST U PANA TABLETKI.

Masaż dziąseł.

Możesz umyć dokładnie ręce wodą z mydłem (najlepiej metodą 5 kroków, taką jaką się zaleca personalowi medycznemu) i masować dziąsła malucha. Tak, dziecko może Cię przy tym ugryźć .

Gryzaki. 

Czyli typowe prezenty, które się dostaje, gdy urodzi się maluch! Zaleca się stosowanie gryzaków z miękkiej gumy, posiadające atesty bezpieczeństwa. Najlepiej je używać po schłodzeniu w lodówce.

Pytanie: po co jeszcze kupować gryzaki, skoro dziecko i tak wszystko bierze do buzi i gryzie? Odpowiedź ekspertów: bo gryzaki łatwiej utrzymać w czystości, no i często mają w środku tej jakiś żel, który po schłodzeniu w lodówce dłużej robi gryzak zimnym.

UWAGA! co jakiś czas pojawia się informacja, że w jakiejś partii gryzaków dla dzieci stwierdzono syfiaste substancje, które nawet przy dotyku są szkodliwe. Więc uważaj i nie kupuj najtańszych gryzaków z podejrzanego źródła. Nie podam Ci konkretnych nazw firm, bo jestem lekarzem, nie producentem gryzaków i nie biorę odpowiedzialności za to, co producenci tam do środka wsadzają. Ale ogólnie ja u swoich chłopaków sklepowych gryzaków raczej nie stosowałam.

Żele miejscowe. 

I tutaj znów  UWAGA! Pisałam Wam o tym, gdy tylko ta informacja się ukazała, ale przypomnę: NIE DAJEMY ŻELÓW Z BENZOKAINĄ. Stwierdzono, że mogą spowodować u dzieci methemoglobinemie = SĄ GROŹNE.

Niby można nadal stosować pozostałe żele, np. z lidnokainą. Ja widziałam raz reakcję alergiczną po takim żelu: opuchnięta buzia po tej stronie, wysypka na skórze. U większości dzieci działa okej. Na razie amerykańscy naukowcy nie odkryli, żeby szkodziły .

Doustne leki przeciwbólowe.

Oficjalne zalecenia ich nie podają, każą raczej masować i stosować środki miejscowe. Ja osobiście uważam, że dopuszczalne jest doraźne i nie częste podanie dziecku PARACETAMOLU, jeśli widać, że cierpi (nie ibuprofen, bo ibuprofenu unikamy w tym wieku w warunkach domowych! #mamonieboli). Powtarzam: nie często.

A jakie są Wasze ulubione sposoby na ząbkowanie? JEŚLI UWAŻASZ, ŻE TAKIE INFORMACJE SĄ PRZYDATNE, POWIEDZ PROSZĘ O LEKARZDLADZIECI.PL SWOIM ZNAJOMYM! 🙂

Zapraszam Cię w inne moje miejsca:

YOUTUBE

Tutaj znajdziecie wszystkie moje FILMY.

FACEBOOK

Tutaj znajdziesz krótkie informacje medyczne i życiowe rozważania

INSTAGRAM 

Tutaj trochę medycyny, ale więcej mnie. Głównie różne żarty (Ale czy śmieszne?).

Email: rhajkus@gmail.com