„BOSTONKA”

CHOROBA DŁONI, STÓP I JAMY USTNEJ, czyli „BOSTONKA”.

Oto prawidłowe odpowiedzi z instagramowej ankiety. I dziękuję koleżance, która podarowała mi dla celów edukacyjnych zdjęcia swojej bostonki!

Bostonkę wywołują bakterie czy wirusy?

WIRUSY, w Europie głównie Coxsackie.

Potrzebny antybiotyk?

DO $^%&^$%#, NIE!  Antybiotyki nie działają na wirusy! (Wyjątkiem mogą być np. chorzy z AZS, gdzie zmiany wirusowe nałożą się na zmiany w przebiegu atopowego zapalenia skóry i boimy się nadkażeń, ale to naprawdę wyjątkowe sytuacje. Normalnie antybiotyk w żaden sposób nie pomaga przy bostonce).

Pierwsze zmiany zwykle pojawiają się…

W BUZI.

Oczywiście mogą być też na skórze, ale zwykle zaczyna się od bólu gardła, bólu w buzi. Może też na początku wyglądać trochę jak przeziębienie: złe samopoczucie, trochę podwyższona temperatura. A za parę dni, BUCH, zmiany na skórze.

Zmiany w buzi zwykle…

BOLĄ JAK CHOLERA. Jeśli kto ma szczęście, to mniej. Ale czasem mamy w buzi nadżerki (rany) i to może prowadzić nawet do odwodnienia dziecka, bo z bólu nie chce nic pić. Dlatego unikamy pokarmów bardzo gorących, pikantnych itp. i nie zmuszamy dziecka do jedzenia, jeśli nie chce jeść. Dbamy tylko o nawodnienie! (Nie je = czekamy na spokojnie. Nie pije =do lekarza!).

Jeśli w jamie ustnej bardzo boli to podajemy lek przeciwbólowy…

OGÓLNOUSTROJOWO (NP. SYROP).

Dlatego, że jak mamy dużo ran w buzi to istnieje ryzyko, że lek się nam wchłonie miejscowo w buzi w sposób mało przewidywalny.

Czy może być gorączka?

MOŻE. Ale zwykle nie bardzo wysoka.

Na bostonkę chorują…

ZWYKLE DZIECI, ALE DOROŚLI TEŻ MOGĄ. Ogólnie dawniej chorowały głównie dzieci, a w ciągu ostatnich lat obserwuje się, że coraz częściej zarażają się dorośli – zwykle opiekunowie chorych dzieciaków.

Miesiąc temu bostonka. Coś dziwnego się dzieje z paznokciami.

TO NORMALNE kilka tygodni PO BOSTONCE. Paznokcie mogą mieć zahamowany wzrost, mogą się pojawiać na nich przebarwienia itp. Nie bardzo się przejmujemy. Może się też łuszczyć skóra. O tak:

Miesiąc temu bostonka. Teraz znowu bolesne zmiany w buzi.

TO NAJPEWNIEJ NOWY PROBLEM. Do lekarza!

Jeśli wystąpią podobne zmiany skórne na pupie…

TO WCIĄŻ BOSTONKA. W ogóle obecnie jest znacznie więcej sytuacji, gdy wbrew nazwie zmiany skórne występują w wielu innych miejscach, a nie tylko na dłoniach, stopach i w jamie ustnej. Częste bardzo są zmiany na pośladkach, ale też zdarzają się na o wiele większej powierzchni ciała.

Osoba dorosła, zmiany na udzie.

W bostonce unikamy…

STERYDÓW. Bo może nam wysiać więcej zmian na skórze.

Jak długo chory zaraża?

Chory zaraża drogą kropelkową póki ma zmiany w buzi, zaraża płyn z pęcherzyków na skórze i wisienka na torcie, W KUPIE WIRUS JEST WYDALANY JESZCZE PRZEZ PARĘ TYGODNI PO ZNIKNIĘCIU ZMIAN SKÓRNYCH. Dlatego jeszcze przez parę tygodni może zarazić domowników, zwłaszcza tych, którzy zmieniają pieluchy albo pomagają wycierać pupę. Dlatego super dbamy o higienę!

Można zachorować drugi raz w życiu?

MOŻNA.

Jak leczymy?

ŁAGODZIMY OBJAWY. Bo tylko to możemy zrobić. Nie ma leków przeciwwirusowych dedykowanych dla wirusów, które wywołują bostonkę. Antybiotyki na wirusy nie działają. Zostaje nam tylko reagowanie na to, co się dzieje.

DBAMY O NAWODNIENIE!

Czyli jest gorączka – dajemy lek przeciwgorączkowy.

Bolą zmiany w buzi – dajemy lek przeciwbólowy ( paracetamol albo ibuprofen).

Swędzą/bolą zmiany na skórze – są w aptekach np. takie pianki chłodzące na ospę, bostonkę itp.

Rzadko, ale zdarzają się poważne powikłania ze strony układu nerwowego – dlatego jeśli dziecko wydaje Ci się dziwne, jest apatyczne, słabe, podsypiające albo na inne niepokojące objawy w trakcie/do kilku tygodni po przebyciu choroby dłoni, stóp i jamy ustnej – pokaż je lekarzowi


JEŚLI UWAŻASZ, ŻE TAKIE INFORMACJE SĄ PRZYDATNE, POWIEDZ PROSZĘ O LEKARZDLADZIECI.PL SWOIM ZNAJOMYM! 🙂

Zapraszam Cię w inne moje miejsca:

YOUTUBE

Tutaj znajdziecie wszystkie moje FILMY.

 

FACEBOOK

Tutaj znajdziesz krótkie informacje medyczne i życiowe rozważania

 

INSTAGRAM 

Tutaj trochę medycyny, ale więcej mnie. Głównie różne żarty (Ale czy śmieszne?).

Email: rhajkus@gmail.com