#mamonieboli – BÓL UCHA U DZIECKA

#mamonieboli

MAMO, BOLI MNIE UCHO

Co wtedy robisz? Pakujesz dziecko i szybko szukasz pediatry (tak, pediatra też ma otoskopo i zajrzy do ucha!)? Starasz się na gwałt dotrzeć do laryngologa?
Nie. Podajesz dziecku lek przeciwbólowy. I obserwujesz. Warto też podać krople do nosa, żeby „odciążyć” ucho od strony nosa.

KROPLI DO UCHA NIE PODAJE SIĘ W ZAPALENIU UCHA ŚRODKOWEGO! Mają sens w zapaleniu ucha zewnętrznego, a to inna choroba.

Bo w zwykłym, niepowikłanym ostrym zapaleniu ucha środkowego (czyli BÓL UCHA w środku ALBO BÓL UCHA w środku +GORĄCZKA U OGÓLNIE ZDROWEGO DZIECKA POWYŻEJ 2 ROKU ŻYCIA) najpierw przez 48 godzin podajemy leki przeciwbólowe i obserwujemy.

Co to oznacza? Że naprawdę możesz zacząć leczenie w domu, podając np. ibuprofen lub paracetamol 3xdziennie albo częściej, jeśli dolegliwości tego wymagają. Nie musisz w środku nocy pakować dziecka do auta i pędzić do opieki całodobowej. W większości przypadków dziecko wcale nie potrzebuje od pierwszej chwili antybiotyku. Wcale nie musi już w tym momencie widzieć go lekarz.

Bo co powie Ci lekarz, jeśli dziecko ma niepowikłane zapalenie ucha środkowego? Właśnie to: podawać leki przeciwbólowe i obserwować.

DLACZEGO CZĘSTO NIE POTRZEBA DAWAĆ ANTYBIOTYKU OD RAZU?

Bo zwykle stan zapalny szybko mija sam. (Mój Lolek ma aktualnie 3 zapalenie ucha w życiu, dotychczas nie musiał brać z tego powodu antybiotyków i mam nadzieję, że uda się tak i tym razem).

Kiedy rzeczywiście trzeba dziecko SZYBKO pokazać lekarzowi, bo może być potrzebne bardziej intensywne leczenie (ANTYBIOTYK DOUSTNY)?

➡️U dzieci <24 miesięcy.
➡️U dzieci, u których nie nastąpiła poprawa (brak gorączki i bólu) po 48 godzinach leczenia przeciwbólowego.
Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy to tylko zapalenie ucha – bp. np. oprócz tego dziecko kaszle, wymiotuje itp.
➡️Nie masz zadowlającej reakcji po leczeniu przeciwbólowym – tzn. dziecko dostało leki w odpowiednich dawkach (np. ibuprofen, a po godzinie bez efektu paracetamol), a mimo to nadal występuje duży ból i dziecko cierpi.
➡️Dzieci, które wyjściowo mają jakiś zdrowotny problem – np. z wadami twarzoczaszki, z zespołem Downa, zaburzeniami odporności itp.
➡️Wypływa jakiś dziwny płyn z ucha.
JEŚLI UWAŻASZ, ŻE TAKIE INFORMACJE SĄ PRZYDATNE, POWIEDZ PROSZĘ O LEKARZDLADZIECI.PL SWOIM ZNAJOMYM! 🙂

Zapraszam Cię w inne moje miejsca:

YOUTUBE

Tutaj znajdziecie wszystkie moje FILMY.

 

FACEBOOK

Tutaj znajdziesz krótkie informacje medyczne i życiowe rozważania

 

 

INSTAGRAM 

Tutaj trochę medycyny, ale więcej mnie. Głównie różne żarty (Ale czy śmieszne?).

Email: rhajkus@gmail.com