#mamonieboli – BÓL UCHA U DZIECKA

MAMO, BOLI MNIE UCHO

Co wtedy robisz? Pakujesz dziecko i szybko szukasz pediatry (tak, pediatra też ma otoskopo i zajrzy do ucha)? Starasz się na gwałt dotrzeć do laryngologa?
Nie. Podajesz dziecku lek przeciwbólowy. I obserwujesz. Warto też podać krople do nosa, żeby „odciążyć” ucho od strony nosa.

KROPLI DO UCHA NIE PODAJE SIĘ W ZAPALENIU UCHA ŚRODKOWEGO! Mają sens w zapaleniu ucha zewnętrznego, a to inna choroba.

Bo w zwykłym, niepowikłanym ostrym zapaleniu ucha środkowego (czyli BÓL UCHA w środku ALBO BÓL UCHA w środku +GORĄCZKA U OGÓLNIE ZDROWEGO DZIECKA POWYŻEJ 2 ROKU ŻYCIA) najpierw przez 48 godzin podajemy leki przeciwbólowe i obserwujemy.

Co to oznacza? Że naprawdę możesz zacząć leczenie w domu, podając np. ibuprofen lub paracetamol 3xdziennie albo częściej, jeśli dolegliwości tego wymagają. Nie musisz w środku nocy pakować dziecka do auta i pędzić do opieki całodobowej. W większości przypadków dziecko wcale nie potrzebuje od pierwszej chwili antybiotyku. Wcale nie musi już w tym momencie widzieć go lekarz.

Bo co powie Ci lekarz, jeśli dziecko ma niepowikłane zapalenie ucha środkowego? Właśnie to: podawać leki przeciwbólowe i obserwować.

DLACZEGO CZĘSTO NIE POTRZEBA DAWAĆ ANTYBIOTYKU OD RAZU?

Bo zwykle stan zapalny szybko mija sam. (Mój Lolek ma aktualnie 3 zapalenie ucha w życiu, dotychczas nie musiał brać z tego powodu antybiotyków i mam nadzieję, że uda się tak i tym razem).

Kiedy rzeczywiście trzeba dziecko SZYBKO pokazać lekarzowi (np. dlatego, że może być potrzebny już teraz antybiotyk doustny)?

  • U dzieci <24 miesięcy.
  • U dzieci, u których nie nastąpiła poprawa (brak gorączki i bólu) po 48 godzinach leczenia przeciwbólowego.
  • Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy to tylko zapalenie ucha – bp. np. oprócz tego dziecko kaszle, wymiotuje itp.
  • Nie masz zadowalającej reakcji po leczeniu przeciwbólowym – tzn. dziecko dostało leki w odpowiednich dawkach (np. ibuprofen, a po godzinie bez efektu paracetamol), a mimo to nadal występuje duży ból i dziecko cierpi.
  • Dzieci z chorobami przewlekłymi, z wadami twarzoczaszki, z zespołem Downa, zaburzeniami odporności itp.
  • Wypływa jakiś dziwny płyn z ucha.

Jeśli powyższe nie występują, zwykle można przez pierwsze 2 doby leczyć dziecko w domu, nie zapominając o zwalczaniu bólu i czujnej obserwacji.

(Więcej w artykułach z serii #mamonieboli)