#mamonieboli – BÓL UCHA U DZIECKA
MAMO, BOLI MNIE UCHO
Co wtedy robisz? Pakujesz dziecko i szybko szukasz pediatry (tak, pediatra też ma otoskopo i zajrzy do ucha)? Starasz się na gwałt dotrzeć do laryngologa?
Nie. Podajesz dziecku lek przeciwbólowy. I obserwujesz. Warto też podać krople do nosa, żeby „odciążyć” ucho od strony nosa.
KROPLI DO UCHA NIE PODAJE SIĘ W ZAPALENIU UCHA ŚRODKOWEGO! Mają sens w zapaleniu ucha zewnętrznego, a to inna choroba.
Bo w zwykłym, niepowikłanym ostrym zapaleniu ucha środkowego (czyli BÓL UCHA w środku ALBO BÓL UCHA w środku +GORĄCZKA U OGÓLNIE ZDROWEGO DZIECKA POWYŻEJ 2 ROKU ŻYCIA) najpierw przez 48 godzin podajemy leki przeciwbólowe i obserwujemy.
Co to oznacza? Że naprawdę możesz zacząć leczenie w domu, podając np. ibuprofen lub paracetamol 3xdziennie albo częściej, jeśli dolegliwości tego wymagają. Nie musisz w środku nocy pakować dziecka do auta i pędzić do opieki całodobowej. W większości przypadków dziecko wcale nie potrzebuje od pierwszej chwili antybiotyku. Wcale nie musi już w tym momencie widzieć go lekarz.
Bo co powie Ci lekarz, jeśli dziecko ma niepowikłane zapalenie ucha środkowego? Właśnie to: podawać leki przeciwbólowe i obserwować.
DLACZEGO CZĘSTO NIE POTRZEBA DAWAĆ ANTYBIOTYKU OD RAZU?
Bo zwykle stan zapalny szybko mija sam. (Mój Lolek ma aktualnie 3 zapalenie ucha w życiu, dotychczas nie musiał brać z tego powodu antybiotyków i mam nadzieję, że uda się tak i tym razem).
Kiedy rzeczywiście trzeba dziecko SZYBKO pokazać lekarzowi (np. dlatego, że może być potrzebny już teraz antybiotyk doustny)?
- U dzieci <24 miesięcy.
- U dzieci, u których nie nastąpiła poprawa (brak gorączki i bólu) po 48 godzinach leczenia przeciwbólowego.
- Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy to tylko zapalenie ucha – bp. np. oprócz tego dziecko kaszle, wymiotuje itp.
- Nie masz zadowalającej reakcji po leczeniu przeciwbólowym – tzn. dziecko dostało leki w odpowiednich dawkach (np. ibuprofen, a po godzinie bez efektu paracetamol), a mimo to nadal występuje duży ból i dziecko cierpi.
- Dzieci z chorobami przewlekłymi, z wadami twarzoczaszki, z zespołem Downa, zaburzeniami odporności itp.
- Wypływa jakiś dziwny płyn z ucha.
Jeśli powyższe nie występują, zwykle można przez pierwsze 2 doby leczyć dziecko w domu, nie zapominając o zwalczaniu bólu i czujnej obserwacji.
(Więcej w artykułach z serii #mamonieboli)
Czy zapalenie ucha z ropą za błoną bębenkową zaraża ?
Super wpis.