Jak i kiedy zbijać GORĄCZKĘ?

[Listopad 2017]

JAK ZBIĆ GORĄCZKĘ? KIEDY JĄ ZBIJAĆ? JAK OBLICZYĆ DAWKĘ LEKU?

I najważniejsze: KIEDY MOŻEMY OBSERWOWAĆ DZIECKO W DOMU, A KIEDY NALEŻY JE SZYBKO ZABRAĆ DO LEKARZA?

GORĄCZKA – FILM

Część 1.:

Po co organizm wytwarza gorączkę?
Ile stopni to gorączka?
Jak mierzyć temperaturę?
Kiedy zbijać gorączkę?
Jakie mamy leki przeciwgorączkowe? Jak je stosować?

UPDATE: Kupiłam ostatnio paracetamol w syropie innej firmy, niż wcześniejsze (na marginesie: najtańszy w aptece) i lek miał na opakowaniu długaśną, cudowną, precyzyjną tabelkę z idealnie opisanymi dawkami leku w zależności od wagi dziecka! Więc istnieją też rzetelne etykiety.

Część 2.:

Metody niefarmakologiczne zbijania gorączki.
Sytuacje szczególne.
KTÓRE DZIECI POWINIEN SZYBKO ZOBACZYĆ LEKARZ?

O czym zapomniałam w filmie wspomnieć? Najłatwiej precyzyjnie odmierzyć syrop MAŁĄ STRZYKAWKĄ. Więc kupując lek, dokupcie sobie od razu za kilkadziesiąt groszy zwykłą strzykawkę (np. 10ml) i ze strzykawki można podać syrop prosto do buźki malucha.

Dla tych, co wolą czytać:

GORĄCZKA – TEKST

  1. DOBRA STRONA GORĄCZKI:

Gorączka aktywuje nasz układ odpornościowy do zwalczania infekcji oraz działa hamująco na wirusy/bakterie.

  1. ZŁA STRONA GORĄCZKI:

Wysiłek dla organizmu = gorsze samopoczucie chorego.

  1. JAK MIERZYĆ TEMPERATURĘ?

Mamy różne termometry i różne miejsca pomiaru (pod pachą, na czole, w odbycie, w jamie ustnej). Które jest najlepsze? KTÓRE SOBIE WYBIERZEMY (bo i tak żadne nie jest idealne). Najważniejsze, żeby używać tego samego termometru i miejsca pomiaru przez całą chorobę dziecka! (wtedy możemy precyzyjnie określać różnice)

  1. ILE STOPNI TO GORĄCZKA?

Nie ma jednej odpowiedzi – zależy od miejsca pomiaru, różni specjaliści podają też różne normy. Zazwyczaj od 38st.C (w pomiarze pod pachą, na czole) mówimy o gorączce.

  1. „OD ILU” ZBIJAĆ GORĄCZKĘ?

Różni eksperci podają zakres 38–39st.C. Dlatego OBSERWUJMY DZIECKO:

  • Jeśli nasze dziecko ma T=38–39st.C., ale czuje się dobrze, możemy zaczekać z podawaniem leków i pozwolić gorączce działać.
  • Jeżeli dziecko czuje się źle, zwłaszcza gdy odczuwa jakiś ból – podajmy leki, nie czekając, aż gorączka osiągnie jakiś określony pułap. Pamiętajmy – DZIECKO NIE MA PRAWA ODCZUWAĆ BÓLU. Działajmy, kiedy nasze dzieci cierpią!
  1. Gdy dziecko wymaga leku – podaj go od razu (nie musisz czekać z podaniem leków do wizyty u lekarza.)

DAWKOWANIE SYROPÓW PRZECIWGORĄCZKOWYCH:

  • UŻYWAMY KALKULATORA:

Tutaj link do super kalkulatora syropów przeciwgorączkowych (pochodzi ze strony mamaginekolog.pl, autorzy to lek. Alicja Jaczewska, lek. Jakub Wójcicki).

Kalkulator objętości syropu przeciwgorączkowego

Jak używać kalkulatora? Wybieracie z listy nazwę DOKŁADNIE TEGO SYROPU, KTÓRY MACIE W DOMU oraz podajecie WAGĘ SWOJEGO DZIECKA. Voila! Oto dawka leku, którą powinniście podać maluchowi. (Bez ryzyka, że w stresie pomylicie się w obliczeniach).

  • SAMI OBLICZAMY DAWKĘ:

PARACETAMOL: dawka jednorazowa to 10–15mg na każdy kilogram masy ciała dziecka (np. dla dziecka 10–kilogramowego dawka zalecana to blisko 150mg). Odstępy między dawkami to minimum 4 godz (najlepiej 6 godz.).

IBUPROFEN: dawka jednorazowa to 5–10mg leku na każdy kilogram masy ciała dziecka (np. dziecko 10kg wymaga dawki ok 100mg). Odstępy między dawkami to minimum 6 godz (najlepiej 8 godz.) Ibuprofen nie jest zalecany w ospie wietrznej, w niektórych okresach ciąży, w niektórych chorobach autoimmunologicznych! (Jeśli Twoje dziecko leczy się przewlekle, zapytaj swojego lekarza, których leków powinniście unikać).

  • CZYLI ILE ML/KROPLI PODAĆ?

Zależy od stężenia zawiesiny, którą macie w domu.  

Przykłady:

  • Macie paracetamol w zawiesinie o stężeniu na opakowaniu „24mg/ml, czyli 120mg/5ml”. Macie dziecko 10-kilogramowe, więc chcecie podać dziecku 150mg leku. Zatem musicie podać jednorazowo 6ml (6x24mg=144mg).
  • Macie paracetamol w zawiesinie o stężeniu na opakowaniu „40mg/ml, czyli 200mg/5ml”. Macie dziecko 10-kilogramowe, więc chcecie podać dziecku 150mg leku. Zatem musicie podać jednorazowo niecałe 4ml (4x40mg=160mg).
  • Macie paracetamol w zawiesinie o stężeniu na opakowaniu „100mg/ml, czyli 500mg/5ml”. Macie dziecko 10-kilogramowe, więc chcecie podać dziecku 150mg leku. Zatem musicie podać jednorazowo jedynie 1,5ml tego leku (=30kropli).
  • 1ml=20 kropli
  • 5ml=łyżeczka stołowa
  • (Do leku często jest dodana miarka, która ułatwia odmierzenie leku: kroplomierz/strzykawka/łyżeczka z oznaczeniami).

Widzicie, że łatwiej jest skorzystać z kalkulatora. Z drugiej strony dobrze mniej więcej umieć obliczyć dawkę, bo może się zdarzyć, że użycie kalkulatora nie będzie w danym momencie możliwe.

Pamiętajmy o odpowiednio dużej dawce, inaczej lek nie zadziała!

DAWKOWANIE CZOPKÓW PRZECIWGORĄCZKOWYCH:

    • JAKI CZOPEK PODAĆ? Odpowiedni do masy – czyli zwykle większy, niż mówi nam ulotka. 
    • PARACETAMOL: dawka jednorazowa to w zależności od ekspertów od 10–15mg nawet do 20-25mg na każdy kilogram masy ciała dziecka (np. dla dziecka 10–kilogramowego dawka zalecana to blisko 150mg). Odstępy między dawkami to minimum 4 godz (najlepiej 6 godz.).
      • Jeżeli mamy dziecko 13-kilogramowe, chcielibyśmy mu podać ok.  195mg paracetamolu (13x15mg). Nie ma takiego czopka. Jest czopek 125mg, 150mg, potem od razu 250mg. Który czopek podać? Ten większy! Ze względu na inną specyfikę wchłaniania nie musimy się bać, że to będzie za dużo dla naszego dziecka (wielu ekspertów twierdzi, że dawka doodbytnicza paracetamolu powinna wynosić nawet 20-25mg na kilkogram masy ciała dziecka).
    • IBUPROFEN: dawka jednorazowa to 5–10mg leku na każdy kilogram masy ciała dziecka (np. dziecko 10kg wymaga dawki ok 100mg). Odstępy między dawkami to minimum 6 godz (najlepiej 8 godz.) Ibuprofen nie jest zalecany w ospie wietrznej, w niektórych okresach ciąży, w niektórych chorobach autoimmunologicznych! (Jeśli Twoje dziecko leczy się przewlekle, zapytaj swojego lekarza, których leków powinniście unikać).
      • Jeśli mamy dziecko 12-15kg, podajemy mu czopek 125mg.
      • Jeżeli mamy dziecko 6-8kg, podajemy czopek 60mg.
      • A co, jeżeli mamy dziecko o wadze, dla której nie pasuje konkretnie żaden dostępny czopek z ibuprofenem – np.9kg? Chcielibyśmy mu podać ok.  90mg  ibuprofenu. Nie ma takiego czopku. Jest czopek 60mg, potem od razu 125mg. Który czopek podać? Czopek 60mg ibuprofenu może w tym przypadku nie zadziałać, a 125mg wydaje się jednak zbyt dużą dawką dla naszego dziecka. Wtedy najlepiej zastosować ibuprofen w zawiesinie, bo wtedy odmierzymy odpowiednią dawkę. Albo zastosować zamiast czopka z ibuprofenem czopek z paracetamolem 150mg albo nawet 250mg. (Jednak gdybym ja miała zbijać gorączkę w środku nocy i miałabym przy sobie tylko te 2 czopki, użyłabym i tak jednorazowo tego o większym stężeniu. A potem zaopatrzyła się w aptece w lek lepiej dopasowany dla naszego dziecka).

ZAWSZE MOŻECIE TEŻ PODCZAS WIZYTY POPROSIĆ LEKARZA, ŻEBY POMÓGŁ WAM OBLICZYĆ DAWKĘ LEKU DLA WASZEGO DZIECKA!(tylko musicie wtedy wiedzieć, jaki dokładnie lek macie w domu/zamierzacie kupić)

Bibliografia do filmu:

J.R.Avner (z komentarzem J.Grygalewicza), Ostra gorączka, Pediatria po Dyplomie Vol. 13 Nr 5, Październik 2009,
dostępny: www.podyplomie.pl/pediatriapodyplomie (dostęp: 27.10.2017)

D. Gieruszczak-Białek, Kiedy gorączka jest niebezpieczna, Medycyna Praktyczna: portal pacjentów, 29.05.2013,
dostępny: https://pediatria.mp.pl/lista/86067,kiedy-goraczka-u-dziecka-jest-niebezpieczna (dostęp: 26.10.2017)

J.Grygalewicz, Zapytaj eksperta.Leczenie gorączki, Medycyna Praktyczna: portal lekarzy, 24.09.2009,
dostępny: http://www.mp.pl/artykuly/46609 (dostęp: 26.10.2017)

E.Kuchar, Pomiar temperatury ciała i jego interpretacja, “Medycyna Praktyczna Pediatria. Częste problemy w praktyce pediatrycznej w pytaniach i odpowiedziach”, wydanie specjalne 2/2017, s.15





JEŚLI UWAŻASZ, ŻE TAKIE INFORMACJE SĄ PRZYDATNE, POWIEDZ PROSZĘ O LEKARZDLADZIECI.PL SWOIM ZNAJOMYM! 🙂

Zapraszam Cię w inne moje miejsca:

YOUTUBE

Tutaj znajdziecie wszystkie moje FILMY.

 

FACEBOOK

Tutaj znajdziesz krótkie informacje medyczne i życiowe rozważania

 

 

INSTAGRAM 

Tutaj trochę medycyny, ale więcej mnie. Głównie różne żarty (Ale czy śmieszne?).

Email: rhajkus@gmail.com