ZAPALENIE KRTANI U DZIECI

PODGŁOŚNIOWE ZAPALENIE KRTANI U DZIECI – FILM

Zapalenie krtani – na czym polega i dlaczego jest groźne? Jak je rozpoznać? Jak je leczyć? Co to jest zapalenie nagłośni? Czy trzeba leczyć zapalenie krtani u dorosłych? Zapraszam!

PODGŁOŚNIOWE ZAPALENIE KRTANI U DZIECI – TEKST

PODGŁOŚNIOWE ZAPALENIE KRTANI to ta chorobą, którą wszyscy nazywamy powszechnie po prostu ZAPALENIEM KRTANI i ja w dalszej części tekstu też będą ją tak w skrócie nazywać. Nazywany też ZESPOŁEM PSEUDOKRUPU, KRUPEM WIRUSOWYM.

[Szczypta historii: prawdziwy krup to był ten bakteryjny krup błoniczy, ale dzięki powszechnemu szczepieniu przeciw błonicy już go na szczęście nie widujemy.
Może widzieliście błonicę w serialu „Poldark”. Wyglądało to tam strasznie i słusznie, bo to straszna choroba. Bez spoilerów, kilka osób ze sobą zabrała].

Podgłośniowe zapalenie krtani jest częste.
(Moi obaj chłopcy mają je już za sobą).
Podgłośniowe zapalenie krtani bywa bardzo groźne.

Dlatego dziś dla Was parę ważnych informacji, żebyście tę chorobę lepiej rozumieli.

WEJŚCIE DO KRTANI – PO CO TO KOMU?

Tak wygląda wejście do krtani. Jest ono wejściem do dróg oddechowych. Gdy nabieramy powietrza, powietrze dostaje się do gardła, a stamtąd właśnie przez tę dziurę do dróg oddechowych, czyli do krtani, dalej oskrzeli, wreszcie do płuc, a stamtąd tlen trafia do krwi.

Jednym z cech zapalenie jest OBRZĘK. Na pewno kojarzycie, że jeśli walniecie w palec młotkiem, palec puchnie. Gdy wirus wywoła zapalenie tkanek w okolicy wejście do krtani, te tkanki również puchną.

1 – patrzcie, jakie struny głosowe są obrzęknięte w zapaleniu krtani! Stąd zmieniony głos – CHRYPKA
2 – patrzcie, jak się zmniejszyła „dziura do oddychania” z powodu obrzęku – stąd PROBLEMY Z ODDYCHANIEM, STRIDOR

JAK WYGLĄDA TYPOWY* PRZEBIEG ZAPALENIE KRTANI U DZIECKA?

  • To choroba WIRUSOWA (ważne: antybiotyk tu nie pomoże!).
  • Dziecko przez 2-3 dni ma katar, jest przeziębione, trochę kaszle (może być kaszel mokry, może być suchy).
  • Nie występuje zwykle wysoka gorączka, temperatura to max 38 z kreskami.
  • Potem dołącza CHRYPKA I/LUB DZIWACZNY KASZEL.
    • Ten kaszel jest nazywany różnie. Suchy, szczekający, niektóre źródła opisują go nawet malowniczo jako „odgłos tresowanej foki” ;-D. W każdym razie ten kaszel jest dziwny, inny niż wcześniej, nie mokry. Czasem dołącza do tego STRIDOR – czyli taki dziwny świst przy nabieraniu powietrza (STRIDOR=SPRAWA JEST POWAŻNA, w uproszczeniu: świadczy o zwężeniu dróg oddechowych).
    • Nie mam nagranego kaszlu krtaniowego, bo gdy moje dzieciaki chorowały, myślałam o tym, żeby je leczyć i aspekt edukacyjny przyszedł mi do głowy dopiero wtedy, gdy już kaszel był opanowany :-p. Ale powiem Wam tak – u mojego starszego syna kaszel wcale nie brzmiał tak charakterystycznie, jak według podręczników powinien. Dlatego moim zdaniem lepiej wychodzić z założenia, że jeśli kaszel nam się nie podoba, brzmi dla nas inaczej, niż zawsze, warto pokazać dziecko lekarzowi! (Nawet, gdy nie ma typowego szczekania). Zwłaszcza, gdy występuje chrypka.
    • Kaszel w ciągu dnia może nie być bardzo nasilony. Widać, że trochę dziecko męczy, ale dzieciaczek ogólnie może czuć się całkiem nieźle.
  • W zapaleniu krtani musimy uważać na to, co dzieje się W NOCY. Bo nasilenie objawów zwykle występuje nad ranem. (Z życia wzięte: obaj moi chłopcy mieli napad najsilniejszego kaszlu tuż przed 3 rano! Moja teściowa też). Dlatego nie może być tak, że dziecko z podejrzeniem zapalenia krtani kładziemy spać w jego pokoju, zamykamy drzwi i idziemy sobie spokojnie spać. Trzeba mieć w nocy oko na takiego dzieciaczka!
  • W NOCY wygląda to zwykle tak: Wasze dziecko obudzi nad ranem atak silnego, duszącego, suchego kaszlu. Może być tak, że dziecko nie jest w stanie mówić i wygląda, jakby nie było w stanie nabrać powietrza.

*Pamiętajcie, że u dzieci wszystko może być NIETYPOWE. Dlatego czasem pierwszym objawem choroby jest po prostu napad duszącego kaszlu w nocy.

IDZIEMY DO LEKARZA I CO?

Dajmy na to, że nasze dziecko miało od 2 katar, a dzisiaj się obudziło z chrypką i trochę szczeka. W sumie nie wygląda źle, ale kaszel go męczy i coś jest na rzeczy. Zabieramy malucha do naszego lekarza rodzinnego. Lekarz podejrzewa zapalanie krtani. I co wtedy?

Jeżeli dziecko jest w dobrym stanie i tylko kaszle, zwykle nie ma konieczności wysyłać go od razu do szpitala. Nie każde zapalenie krtani przebiega z dusznością.  (OCZYWIŚCIE ZAWSZE DECYDUJE LEKARZ BADAJĄCY KONKRETNE DZIECKO). Wtedy zazwyczaj staramy się zabezpieczyć dziecko, przepisując mu STERYDY.

Niektórzy Rodzice boją się stosować sterydy, bo kojarzą nam się z nimi różne efekty niepożądane

Drodzy Rodzice, przy stosowaniu sterydów wziewnych przez kilka dni nie ma tych wszystkich efektów niepożądanych, które zwykle kojarzą nam się z terapią sterydami – wzrostu masy ciała, zaburzeń krwi, zmniejszonego wzrostu, konieczności odraczania szczepień itp. Nie ma ich, to za krótki czas stosowania, za mała dawka (niewielka część z tych wziewnych leków w ogóle dostaje się do krwi). A w zapaleniu krtani sterydy są właściwym lekiem. Takim, który poprzez działanie przeciwzapalne zmniejszy ten obrzęk, który utrudnia naszemu dziecku oddychanie.

Tak właśnie się leczy zapalenie krtani. STERYDAMI. Nie antybiotykami, bo podgłośniowe zapalenie krtani to choroba WIRUSOWA, więc antybiotyk (przypominam, działa na bakterie) nam nijak nie pomoże.

Zwykle przepisuje się budezonid (nazwy handlowe to w Polsce to: Nebbud, Pulmicort, Benodil, BDS N, Budixon Neb) wziewny w dawce: 3 razy dziennie inhalacja z 500ug leku (czyli 1 ampułka 0,25mg/ml albo 1/2 ampułki 0,5mg/ml). Dobrze, żeby ostatnia inhalacja została wykonana tuż przed snem, żeby zabezpieczyć dziecko na noc! Przypominam, że można również inhalować dzieci przez sen (bo podczas snu też oddychają ;)).

A co, jeżeli nasze dziecko nie da się inhalować?

Nie jest już małym niemowlakiem, ma swoje zdanie i wyraża je, szarpiąc się z maską inhalatora jak szalone?

Albo robimy inhalację przez sen. A jeśli wiemy, że nie bardzo to w praktyce się uda zorganizować, można przyjąć sterydy doustnie. Wtedy lekarz przepisuje nam tabletki, my je rozkruszamy i podajemy naszemu maluchowi. I znowu – najważniejsze jest zabezpieczenie dziecka na noc, więc czasem zaleca się przyjmowanie tych sterydów właśnie na wieczór.

To wszystko to tylko moje wskazówki. O LECZENIU WASZEGO DZIECKA DECYDUJE WASZ LEKARZ PO JEGO ZBADANIU. Więc oczywiście jego zalecenia mogą być inne w zależności od tego, co wybada i jakie rozpoznanie podejrzewa. Ale zapalenie krtani typowo leczy się właśnie tak (sterydami).

CO ROBIĆ PODCZAS NOCNEGO ATAKU?

UWAGA: NAJWAŻNIEJSZA RZECZ Z TEGO WPISU: DZIECKO Z ZABURZENIAMI ODDYCHANIA MUSI SIĘ SZYBKO ZNALEŹĆ U LEKARZA. To musicie zapamiętać. I absolutnie nie chodzi mi tutaj o to, żeby Wam sugerować leczenie zapalenia krtani samodzielnie w domu. Nie, nie, nie. Ale jeżeli zdarzy się, że macie kilka minut wolnego, bo np. organizujecie transport albo czekacie na karetkę, opisuję Wam, co warto zrobić.

Jeżeli nasze dziecko ma w nocy napad kaszlu z dusznością:

  • Otwieramy okno/lodówkę i dajemy dziecku pooddychać zimnym powietrzem! W badaniach niekoniecznie wychodzi skuteczność takiego postępowania, ale w praktyce jest to powszechny zwyczaj, bo to działanie szybkie i proste, a zimne powietrze ma szansę trochę zmniejszyć obrzęk w okolicy krtani i ułatwić dziecku oddychanie.
  • WZYWAMY KARETKĘ ALBO WIEZIEMY DZIECKO DO NAJBLIŻSZEGO SZPITALA NA SOR

  • – w zależności od stanu dziecka.
    • Jeżeli WYŁĄCZNIE KASZLE, ale nie ma żadnych problemów z oddychaniem, nie ma stridoru (świstu przy nabieraniu powietrza), jest w stanie mówić, normalnie się z nami komunikować, możemy jechać do szpitala.
    • Jeśli widzimy, że ma PROBLEMY Z ODDYCHANIEM – wzywamy karetkę.
  • W międzyczasie (np. czekając na karetkę albo czekając na zorganizowanie transportu) robimy:
  • DUŻĄ INHALACJĘ Z BUDESONIDU.

  • Dużą to znaczy 1-2mg budezonidu naraz (to kilkukrotnie większe dawki w porównaniu z tymi, jakie w innych chorobach zwykle stosujemy).
    • Budezonid to steryd wziewny, który z jakiegoś czasem niezrozumiałego dla mnie powodu wielu rodziców ma w domu.
    • Działa przeciwzapalnie i dzięki temu, że podajemy go w nebulizacji (inhalacji) dociera z wdychanym powietrzem tam, gdzie ma docierać – do wejścia do krtani.
    • Budezonid ma różne nazwy handlowe: Nebbud, Pulmicort, Benodil, BDS N, Budixon Neb.
    • NEBUDOSE TO NIE NEBBUD. Nebudose nie jest sterydem, chociaż się nazywa podobnie i rodzice się często mylą, bo nazwa podobna i obie rzeczy w ampułkach do nebulizacji.
    • W ampułkach jest różne stężenie leku, a każda ampułka ma objętność 2ml. Dlatego w zależności od tego, co pisze na Waszej ampułce (na każdej pojedynczej ampułce jest opisana dawka leku):

      • Jeśli macie ampułki budezonidu 0,125mg/ml=0,25mg w 1 ampułce –> jednorazowo robimy inhalację z 4-8 ampułek!!!! (dużo leku, długa inhalacja)
      •  Jeśli macie ampułki budezonidu 0,25mg/ml=0,5mg w 1 ampułce –> jednorazowo robimy inhalację z 2-4 ampułek!
      • Jeśli macie ampułki budezonidu 0,5mg/ml= 1mg w 1 ampułce –> jednorazowo robimy inhalację z 1-2 ampułek!
    • Nie trzeba rozcieńczać tego leku w soli fizjologicznej, bo to i tak spora objętość i długa inhalacja. (Chyba, żebyście zobaczyli, że lek bardzo się pieni i Wasz inhalator niezbyt sobie radzi, wtedy można dodać nieco soli fizjologicznej).

ZAPALENIE KRTANI U DOROSŁYCH

Może być spowodowane również wirusem, ale też często DYMEM TYTONIOWYM albo nadużywaniem głosu (np. w przypadku zawodów, gdzie dużo używamy głosu, jak nauczyciele itp.). Przewlekłe zapalenie krtani (trwające powyżej 3 tygodni) bywa też spowodowane przez refluks żołądkowo-przełykowy.

Ostre zapalenie krtani:

nie leczymy, bo u dorosłych nie boimy się raczej zaburzeń oddychania, krtań już jest większa, nie ma problemów z nabraniem powietrza. Postępowaniem jest oszczędzanie głosu, unikanie dymu tytoniowego, odpoczynek, nawadnianie i cierpliwość :).

Przewlekłe zapalenie krtani:

poszerzamy diagnostykę, szukamy przyczyny (np. idziemy się zbadań u otolaryngologa).

ZAPALENIE NAGŁOŚNI

(ważne informacje zwłaszcza dla DZIECI NIESZCZEPIONYCH)

Zapalenie nagłośni to bardzo groźna choroba bakteryjna. Najczęściej jest wywołana przez bakterię Haemophilus influenzae typu B. Odkąd w podstawowym kalendarzu szczepień jest szczepienie przeciw tej bakterii, radykalnie zmniejszyła się ilość występowania zapaleń nagłośni.

Dlatego przede wszystkim proszę o czujność w tej kwestii u dzieci nieszczepionych!

Jak wygląda choroba?

Typowy opis: Dziecko wygląda na ciężko chore, ma wysoką gorączkę (39-40st.C.). Ma zmieniony głos – ale nie chrypkę!, tylko tak, jakby miało kluski w buzi. Mocno się ślini. Siedzi pochylone do przodu i oddycha z trudem.

NIE WOLNO BADAĆ DZIECKU GARDŁA.

Kiedy widzimy takie objawy u naszego dziecka, absolutnie nie prosimy go o pokazanie gardła. Staramy się dziecka nie denerwować (bardzo ważne, bo stres może bardzo nasilić zaburzenia oddychania!) i szybko WZYWAMY KARETKĘ! Zapalenie nagłośni powinno być szybko leczone dożylnymi antybiotykami. Bardzo groźna choroba, gdzie w każdym momencie może wystąpić duszenie się.

TO TYLE, JEŚLI CHODZI O ZAPALENIA KRTANI. Chyba, że macie pytania :).



JEŚLI UWAŻASZ, ŻE TAKIE INFORMACJE SĄ PRZYDATNE, POWIEDZ PROSZĘ O LEKARZDLADZIECI.PL SWOIM ZNAJOMYM! 🙂

Zapraszam Cię w inne moje miejsca:

YOUTUBE

Tutaj znajdziecie wszystkie moje FILMY.

FACEBOOK

Tutaj znajdziesz krótkie informacje medyczne i życiowe rozważania

INSTAGRAM 

Tutaj trochę medycyny, ale więcej mnie. Głównie różne żarty (Ale czy śmieszne?).

Email: rhajkus@gmail.com