#mamonieboli

#mamonieboli to akcja informacyjna, w której chcę Cię nauczyć, jak BEZPIECZNIE i SKUTECZNIE walczyć z bólem u dziecka.

Ból czy gorączka u dziecka to zwykle mocno stresujące dla rodzica sytuacje. Zdarza się, że w przypadku bólu rodzic ma problem z podjęciem decyzji, czy podać dziecku lek. Zwykle wątpliwości dotyczą:

Nie chcę niepotrzebnie „faszerować” dziecka lekami.

Jest to ogólnie podejście jak najbardziej słuszne. Podajemy dzieciom leki tylko, gdy to jest konieczne. Jednak cierpienie dziecka jak najbardziej jest tym momentem, gdy leczenie jest wskazane. Poza tym ból jest stresem dla organizmu, więc może wywoływać lub nasilać inne niepokojące objawy (tachykardia, bladość, wrażenie złego stanu ogólnego i inne). To może powodować, że stan dziecka zostanie uznany za poważniejszy, niż jest i np. spowoduje niepotrzebną hospitalizację czy podanie jeszcze większej ilości leków.

Dlatego jak najbardziej ból dziecka jest wskazaniem do tego, by z nim walczyć.

Zdarzają się w praktyce sytuacje, że dziecko trafia na oddział z powodu bólu (np. głowy, brzucha), trwającego od kilku dni. I okazuje się, że po podaniu leków przeciwbólowych (których przez te dni ani raz nie otrzymało) objawy mijają, a cały stres związany z hospitalizacją niekoniecznie był potrzebny.

Poza tym to, czy ból zmniejsza się/mija po lekach przeciwbólowych jest również istotną informacją dla nas (opiekunów i medyków). Tu dochodzimy do kolejnej wątpliwości:

Jeśli podam lek przed wizytą lekarską, lekarz nie zobaczy objawów u dziecka.

Czyli opiekun nie chce utrudniać lekarzowi badania. Podobnie czasem jest z gorączką – rodzic nie podaje leku, żeby lekarz mógł zobaczyć, jak dziecko wygląda, co tu się dzieje podczas choroby.

Ważniejsze jednak jest zmniejszenie cierpienia dziecka. Lek należy podać od razu, gdy jest potrzebny. Przyczyn jest kilka:

 1. Gdy badamy dziecko podczas dużego bólu trudno ocenić wiarygodnie inne parametry (jak częstość oddechu, akcja serca, czasem objawy neurologiczne). Dlatego badanie w takim momencie może być „zafałszowane” przez ból. Lekarz jest w stanie zbadać dziecko wiarygodnie również wtedy, gdy otrzymało leki przeciwbólowe (ma też wtedy od razu informację, na ile leki są w stanie zmniejszyć które objawy), a wywiad na temat bólu zbierze dokładnie z rodzicami.
 2. Nie wiadomo, ile będziecie czekać na badanie lekarskie. Jeśli np. nie podacie leku w domu, zakładając, że niedługo dziecko zostanie zbadane i podacie po badaniu, na miejscu (w przychodni/na SOR) może się okazać, że będzie trzeba długo czekać i dziecko przez ten czas niepotrzebnie cierpi.
 3. Dziecko cierpi, więc trzeba mu pomóc. I to tak naprawdę wystarczy za powód.

Boję się leków.

I znów – respekt przed lekami również uważam za słuszną postawę. Dlatego moim zdaniem  najważniejsze jest zdobycie wiedzy na temat leków – ich rodzaju, dawkowania, możliwych efektów niepożądanych, w jakiej sytuacji który lek jest bardziej wskazany.

Jeśli rodzic będzie znał leki, konsekwencje ich niepodania oraz podania, będzie mógł podjąć decyzję świadomie, w oparciu o wiedzę, nie o lęk.

Po to właśnie powstała akcja #mamonieboli.

Poniżej masz spis artykułów na poszczególne tematy. A jeśli nie masz czasu/ochoty ich czytać, pod spisem znajdziesz najważniejsze informacje.

WSZYSTKIE ARTYKUŁY #MAMONIEBOLI:

 1. CZOPKI Z PARACETAMOLEM – dlaczego nie stosować według ulotki?
 2. PARACETAMOL – podstawowe informacje
 3. IBUPROFEN – kiedy ostrożnie?
 4. Gorączka nie spada po jednym leku – kiedy podać drugi?
 5. „MAMO, BOLI MNIE UCHO!”
 6. „MAMO, BOLI MNIE BRZUCH” – o drotawerynie (np. No-Spa)

Podstawowe informacje:

SYROPY PRZECIWGORĄCZKOWE

Najlepiej używać super kalkulatora syropów przeciwgorączkowych (pochodzi ze strony mamaginekolog.pl, autorzy to lek. Alicja Jaczewska, lek. Jakub Wójcicki).

Kalkulator objętości syropu przeciwgorączkowego

 

Jak używać kalkulatora? Wybieracie z listy nazwę DOKŁADNIE TEGO SYROPU, KTÓRY MACIE W DOMU oraz podajecie WAGĘ SWOJEGO DZIECKA. Voila! Oto dawka leku, którą powinniście podać maluchowi. (Bez ryzyka, że w stresie pomylicie się w obliczeniach).

ZALECANE DAWKI ZAWIESIN (SYROPÓW):

PARACETAMOL: dawka jednorazowa to 10–15mg na każdy kilogram masy ciała dziecka (np. dla dziecka 10–kilogramowego dawka zalecana to blisko 150mg). Odstępy między dawkami to minimum 4 godz (najlepiej 6 godz.).

IBUPROFEN: dawka jednorazowa to 5–10mg leku na każdy kilogram masy ciała dziecka (np. dziecko 10kg wymaga dawki ok 100mg).

Odstępy między dawkami to minimum 6 godz (najlepiej 8 godz.)

Ibuprofen nie jest zalecany w ospie wietrznej, w niektórych okresach ciąży, w niektórych chorobach autoimmunologicznych! (Jeśli Twoje dziecko leczy się przewlekle, zapytaj swojego lekarza, których leków powinniście unikać).

 • CZYLI ILE ML/KROPLI PODAĆ?

Zależy od stężenia zawiesiny, którą macie w domu.  

Przykłady:

 • Macie paracetamol w zawiesinie o stężeniu na opakowaniu „24mg/ml, czyli 120mg/5ml”. Macie dziecko 10-kilogramowe, więc chcecie podać dziecku 150mg leku. Zatem musicie podać jednorazowo 6ml (6x24mg=144mg).
 • Macie paracetamol w zawiesinie o stężeniu na opakowaniu „40mg/ml, czyli 200mg/5ml”. Macie dziecko 10-kilogramowe, więc chcecie podać dziecku 150mg leku. Zatem musicie podać jednorazowo niecałe 4ml (4x40mg=160mg).
 • Macie paracetamol w zawiesinie o stężeniu na opakowaniu „100mg/ml, czyli 500mg/5ml”. Macie dziecko 10-kilogramowe, więc chcecie podać dziecku 150mg leku. Zatem musicie podać jednorazowo jedynie 1,5ml tego leku (=30kropli).
 • 1ml=20 kropli
 • 5ml=łyżeczka stołowa
 • (Do leku często jest dodana miarka, która ułatwia odmierzenie leku: kroplomierz/strzykawka/łyżeczka z oznaczeniami).

CZOPKI PRZECIWGORĄCZKOWE

IBUPROFEN: taka sama dawka, jak doustna (porównaj wyżej)

PARACETAMOL: dawka większa, niż doustna! dawka jednorazowa to minimum 20mg leku na każdy kilogram masy ciała dziecka (np. dziecko 10kg wymaga czopka minimum 200mg)

 Więcej jak zawsze na INSTAGRAMIE.