#mamonieboli: IBUPROFEN – kiedy ostrożnie?
Kolejny wpis z serii #mamonieboli – mojej akcji informacyjnej o bezpiecznym i skutecznym leczeniu bólu u dzieci.
IBUPROFEN (deksibuprofen). Mamy różne nazwy handlowe: Brufen, Kidofen, Ibufen, Ibum, Ibuprofen, Ibuprom, Metafen, MIG, Nurofen itd. Dlatego je podaję, że zdarza się, iż rodzice nie są świadomi, że to tak naprawdę ten sam lek. I podają go dziecku w zbyt krótkich odstępach, co może powodować powikłania. To bardzo ważne, żeby wiedzieć, jaką substancję podajemy naszym dzieciom, a nie tylko znać nazwę handlową syropu.
(PS. Jeśli macie problem z zapamiętaniem, jakie leki przeciwbólowe/przeciwgorączkowe macie w domu, dobrze zrobić zdjęcie opakowaniom albo zabrać opakowania na wizytę u lekarza – wtedy lekarz zna nie tylko substancję, ale stężenie/dawkę leku, który używacie).
Ibuprofen:
- Działa skutecznie i szybko.
- Działa PRZECIWZAPALNIE – to jego przewaga nad paracetamolem.
- Podany w syropie max działania osiąga po ok. 1 godzinie. W tabletce po 1-2 godzinach.
Nerki.
Z nefronów są zbudowane nerki. Dlatego należy być ostrożnym z ibuprofenem u dzieci z chorobami nerek (wtedy dobrze zapytać lekarza prowadzącego daną chorobę o stosowanie ibuprofenu u dziecka), u dzieci odwodnionych oraz u dzieci najmłodszych, ponieważ nerki dojrzewają ostatecznie nie w życiu płodowym, ale już po urodzeniu.
Ospa wietrzna.
W czasie ospy wietrznej, jeśli dziecko odczuwa ból albo ma wysoką gorączkę, najbezpieczniej stosować paracetamol. DLACZEGO?
Tutaj przeciwzapalne działanie iburprofenu jest problemem – ZWIĘKSZA RYZYKO NADKAŻEŃ ZMIAN SKÓRNYCH. Nie brzmi zbyt poważnie? A jednak naprawdę obawiamy się nadkażeń zmian skórnych w ospie. To jedno z częstszych powikłań choroby i może być poważne. Może wymagać hospitalizacji. Czasem nadkażenie zmian skórnych może nawet doprowadzić do martwicy powięzi, sepsy. (Dlatego tak ważna jest odpowiednia higiena skóry w czasie ospy – zobacz FILMY O OSPIE. )
Dlatego jeśli możemy, nie podajemy ibuprofenu w czasie ospy. Ale wyobraź sobie sytuację: Twoje dziecko miało wcześniej drgawki gorączkowe. Obecnie zaczyna Ci gorączkować podczas ospy. I okazuje się, że masz w domu tylko ibuprofen. Co robisz? Podajesz.
Taka to pediatria. Rzadko mamy sytuacje czarno–białe.
Ale jeśli możemy – nie podajemy ibuprofenu podczas ospy.
Przewód pokarmowy.
Stosowanie ibuprofenu może powodować:
- Wrzody żołąda i/lub dwunastnicy.
- Bóle brzucha.
- Nudności.
- Biegunki.
- A nawet krwawienia z przewodu pokarmowego. Poważne powikłanie. [ALE ibuprofen to i tak pod tym względem najbardziej bezpieczny ze wszystkich niesteroidowych leków przeciwzapalnych]
Zwykle te efekty są związane nie z podaniem raz czy dwa, tylko zažywaniem przez dłuższy czas. (Ale to medycyna = wszystko jest możliwe = może się to zdarzyć nawet po jednej dawce).
Przyszło mi się kiedyś na dyżurze zmierzyć z krwawieniem z przewodu pokarmowego u dziecka po stosowaniu ibuprofenu. Rodzice podawali przez ok, 1,5 dnia w krótkich odstępach czasu na zmianę lek X i lek Y. A mimo innych nazw handlowych, X i Y to był po prostu ibuprofen. Więc dziecko co chwilę otrzymywało ibuprofen, aż zaczęło się krwawienie. Dlatego tak ważne jest, żebyśmy widzieli, co zawierają leki, które podajemy dziecku.
Dlatego jeśli wydaje Ci się, że po podaniu leku wystąpił u dziecka ból brzucha albo inne objawy z układu pokarmowego, odpuść sobie w tym momencie ibuprofen i skontaktuj się z lekarzem.
(Więcej w innych artykułach z serii #mamonieboli)
„Sprawdzę u Róży” jako ratunek, kiedy w środku nocy budzisz się z wielkim bólem pleców.
Dziękuję Ci za to, co robisz.
Witam, czy może pani podać jakikolwiek odnośnik do badań potwierdzających fakt, że ibuprofen u dzieci poniżej 2 roku życia może uszkadzać nefrony ? czy zostało to zbadane ? skąd taka teza ? jestem mamą chłopca z jedną nerką i choć nefrolodzy upominali, żeby unikać ibuprofenu w czasie leczenia zum ( choć u nas akurat wszystkie zumy bez objawów klinicznych ) to przy gorączce innego pochodzenia nie mieli zastrzeżeń co do ibuprofenu, przy odpowiednim nawodnieniu ofc. Zainteresowała mnie ta informacja bo pierwszy raz się spotykam z zaleceniem nie podawania ibuprofenu dzieciom poniżej 24 mies. A zarówno na mnie jak i na dwoje z trójki moich dzieci paracetamol nie działa.
Tylko uściślę, że to co napisałam nie jest „zaleceniem nie podawania”, w sensie nie jest zabroniony (w Polsce dopuszczony od 4 miesiąca życia). Ale należy zachować ostrożność, bo uznaje się, że w ciągu pierwszych 2 lat życia nefrony się wykształcają. Krótkotrwałe podawanie daje zwykle efekt odwracalny, długotrwałe – różnie. A ostrożność u osób z chorobami nerek nie ogranicza się do pierwszych 2 lat. I nie podważam słów nefrologów, bo znają się na chorobach nerek lepiej, niż ja :). Myślę też, że warto o takie rzeczy jeszcze ich dopytać.
Np. takie badania:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24445686 (tu oceniano bezpieczeństwo jednoczesnego stosowanie ibuprofenu i paracetamolu)
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25895445(tu akurat badania uszkodzenia nerek u dzieci odwodnionych)
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28615304 (tu badano wpływ stosowania ibuprofenu u wcześniaków, podając, że powoduje przejściowe zaburzenia czynności nerek, ale nie wpływa na długotrwałe rokowanie)
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29546930 (tu opis przypadku niemowlaka i uszkodzenia nerek po NLPZ z zaznaczeniem, że pediatrzy powinni przepisywać je z dużą dozą ostrożności u dzieci poniżej roku życia).
Badań jest więcej, jak znajdę inne co czytałam to podrzucę, ogólnie jest tak, mówiąc najprościej, że jak nie ma wyjścia to i maluchom się daje ibuprofen, a jeśli sytuacja tego nie wymaga (np. ząbkowanie, gorączka 2x na dobę, umiarkowany ból itp.) to opieramy się u tak małych dzieci przede wszystkim na paracetamolu.
Tu jeszcze taki bardzo prosty tekst dla pacjentów z portalu Medycyny Praktycznej z 2017r., pisany przez nefrologa, nie o dzieciach, ale tak jak prawie wszędzie przy okazji chorób nerek przestrzegają przed ibuprofenem: https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/167804,zasady-stosowania-lekow-u-osob-z-chorobami-nerek
Co do paracetamolu – trzeba zawsze sprawdzić, czy dawka jest dobrze dobrana na wagę (bo mniejsza nie bardzo zbije gorączkę) i działanie jest czasem dopiero po ok. godzinie. Może w przypadku Pani syna warto mimo wszystko zaczynać od tego, a dopiero gdy paracetamol nie pomoże sięgać po ibuprofen?
Życzę dużo dobrego i oby się ta jedna nerka dzielnie sprawowała zawsze.
Baaardzo dziękuję za tak szeroką odpowiedź 🙂
Syn jest niestety odporny na paracetamol, mając 11 dni był operowany i ta oporność na paracetamol jest niestety potwierdzona przez lekarzy, jedynie perfalgan dożylnie coś tam daje ale doustnie/doodbytniczo nic a nic 🙁
Nie wiem czy u wszystkich, ale jeżeli ja klikam na paracetamol to w nowym oknie nów wyświetla się Ibuprofen.
czyli na ząbkowanie podawać lepiej paracetamol?
czy ibuprofen??
czytam i czytam i chyba nie umiem czytać ze zrozumieniem 🙂
Dziękuję, już poprawiłam odnośnik z paracetamolem :).
Jeśli dziecko nie ma przeciwwskazań do podania ibuprofenu (wiekowych czy np. ze względu na choroby współistniejące) to można podawać podczas ząbkowania ibuprofen. Jednak to paracetamol jest uznawany za najbezpieczniejszy lek przeciwbólowy dla niemowlaków (odnośnik już działa, można tam przeczytać jego przeciwwskazania). Dlatego jeśli dziecko wymaga leku przeciwbólowego podczas ząbkowania, zaczynałabym od paracetamolu.