#mamonieboli: IBUPROFEN – kiedy ostrożnie?

Kolejny wpis z serii #mamonieboli – mojej akcji informacyjnej o bezpiecznym i skutecznym leczeniu bólu u dzieci.

IBUPROFEN (deksibuprofen). Mamy różne nazwy handlowe: Brufen, Kidofen, Ibufen, Ibum, Ibuprofen, Ibuprom, Metafen, MIG, Nurofen itd. Dlatego je podaję, że zdarza się, iż rodzice nie są świadomi, że to tak naprawdę ten sam lek. I podają go dziecku w zbyt krótkich odstępach, co może powodować powikłania. To bardzo ważne, żeby wiedzieć, jaką substancję podajemy naszym dzieciom, a nie tylko znać nazwę handlową syropu.

(PS. Jeśli macie problem z zapamiętaniem, jakie leki przeciwbólowe/przeciwgorączkowe macie w domu, dobrze zrobić zdjęcie opakowaniom albo zabrać opakowania na wizytę u lekarza – wtedy lekarz zna nie tylko substancję, ale stężenie/dawkę leku, który używacie).

Ibuprofen:

  • Działa skutecznie i szybko.
  • Działa PRZECIWZAPALNIE – to jego przewaga nad paracetamolem.
  • Podany w syropie max działania osiąga po ok. 1 godzinie. W tabletce po 1-2 godzinach.

Nerki.

Z nefronów są zbudowane nerki. Dlatego należy być ostrożnym z ibuprofenem u dzieci z chorobami nerek (wtedy dobrze zapytać lekarza prowadzącego daną chorobę o stosowanie ibuprofenu u dziecka), u dzieci odwodnionych oraz u dzieci najmłodszych, ponieważ nerki dojrzewają ostatecznie nie w życiu płodowym, ale już po urodzeniu.

Ospa wietrzna.

W czasie ospy wietrznej, jeśli dziecko odczuwa ból albo ma wysoką gorączkę, najbezpieczniej stosować paracetamol. DLACZEGO?

Tutaj przeciwzapalne działanie iburprofenu jest problemem – ZWIĘKSZA RYZYKO NADKAŻEŃ ZMIAN SKÓRNYCH. Nie brzmi zbyt poważnie? A jednak naprawdę obawiamy się nadkażeń zmian skórnych w ospie. To jedno z częstszych powikłań choroby i może być poważne. Może wymagać hospitalizacji. Czasem nadkażenie zmian skórnych może nawet doprowadzić do martwicy powięzi, sepsy. (Dlatego tak ważna jest odpowiednia higiena skóry w czasie ospy – zobacz FILMY O OSPIE. )

Dlatego jeśli możemy, nie podajemy ibuprofenu w czasie ospy. Ale wyobraź sobie sytuację: Twoje dziecko miało wcześniej drgawki gorączkowe. Obecnie zaczyna Ci gorączkować podczas ospy. I okazuje się, że masz w domu tylko ibuprofen. Co robisz? Podajesz.

Taka to pediatria. Rzadko mamy sytuacje czarno–białe.

Ale jeśli możemy – nie podajemy ibuprofenu podczas ospy.

Przewód pokarmowy.

Stosowanie ibuprofenu może powodować:

  • Wrzody żołąda i/lub dwunastnicy. 
  • Bóle brzucha.
  • Nudności.
  • Biegunki.
  • A nawet krwawienia z przewodu pokarmowego. Poważne powikłanie. [ALE ibuprofen to i tak pod tym względem najbardziej bezpieczny ze wszystkich niesteroidowych leków przeciwzapalnych] 

Zwykle te efekty są związane nie z podaniem raz czy dwa, tylko zažywaniem przez dłuższy czas. (Ale to medycyna = wszystko jest możliwe = może się to zdarzyć nawet po jednej dawce).

Przyszło mi się kiedyś na dyżurze zmierzyć z krwawieniem z przewodu pokarmowego u dziecka po stosowaniu ibuprofenu. Rodzice podawali przez ok, 1,5 dnia w krótkich odstępach czasu na zmianę lek X i lek Y. A mimo innych nazw handlowych, X i Y to był po prostu ibuprofen. Więc dziecko co chwilę otrzymywało ibuprofen, aż zaczęło się krwawienie. Dlatego tak ważne jest, żebyśmy widzieli, co zawierają leki, które podajemy dziecku.

Dlatego jeśli wydaje Ci się, że po podaniu leku wystąpił u dziecka ból brzucha albo inne objawy z układu pokarmowego, odpuść sobie w tym momencie ibuprofen i skontaktuj się z lekarzem.

(Więcej w innych artykułach z serii #mamonieboli)