PRZEZIĘBIENIE U DOROSŁEGO – LECZENIE

LEKI NA PRZEZIĘBIENIE DLA DOROSŁYCH

Dzisiaj coś dla Was, Rodzice (i inni dorośli)! Dzieciaki poszły do przedszkola/żłobka. I zarażają. A rodzic ma być szybko zdrowy, żeby znów wypełniać żądania małych dyktatorów! Chory rodzic nie da rady nosić i tulić przeziębionego malucha, a to już jest skandal!

Drogi Rodzicu, to nie są żadne oficjalne wytyczne, bo wytyczne na przeziębienie brzmią: „nawadnianie i leczenie objawowe”. I na to leczenie objawowe każdy pacjent i doktor ma trochę inny pomysł.

UWAGA: W komentarzach prosicie mnie często, żebym podawała nazwy konkretnych preparatów, które można kupić w aptece. Mój blog to miejsce, które nie reklamuje żadnych leków. Ale rozumiem, że może być dla Was problemem przełożenie tych porad na praktyczne zakupy w aptece. Dlatego podaję tu leki, które znalazłam w lekospisach i które daną substancję zawierają. Możecie z tego wybierać cokolwiek! Albo wybrać w aptece jakiś odpowiednik! To tylko przykłady. Nie polecam konkretnie żadnego preparatu. 

JAK MOŻE SIĘ RATOWAĆ ZAKATARZONY RODZIC wg mnie?

 NAWADNIANIE

Bardzo, bardzo ważne! Katar nie będzie chciał puścić, jak się porządnie nie nawodnisz! Najlepiej nalać sobie pełną butelkę wody i patrzeć, ile ubywa. Dorosłemu przeziębionemu potrzeba co najmniej 2-2,5litra wody na dobę. Inaczej przeziębienie się będzie wlekło . A jak więcej, to tym lepiej.

Przykładowe preparaty: WODA!, herbata itp. :-p

 ODPOCZYNEK (haha….)

🤧 MIÓD

Zamiast syropów. Oblepi gardło, katar nie będzie drapał i wywoływał odruchu kaszlu.

🤧 CZOSNEK, IMBIR i inne domowe sposoby

🤧 INHALACJE ZE ZWYKŁEJ SOLI FIZJOLOGICZNEJ (0,9% NaCl)

Też fajnie nawilżą gardło i śluzówki nosa.

🤧 AROMATERAPIA

Czyli wszystkie maści, krople, plastry z olejkami.

Przykładowe preparaty: maść majerankowa (pod nosek), Inhalol (wkrapla się do wrzątku – wrzątek daleko od dzieci!), Aromatol, Depulol, Pulmonil, Rub Arom, Vicks VapoRub (maści – w przypadku dzieci sprawdzić dla konkretnego preparatu, od jakiego wieku można smarować), Pneumolan plaster i inne rzeczy, które farmaceuta Ci może polecić w aptece.

🤧 NIE PRZEGRZEWANIE SIĘ

Czyli porządne wywietrzenie pokoju, zwłaszcza do snu.

 LEKI DONOSOWE

WODA MORSKA DO NOSA – zawsze dobra, można używać ile dni się chce.

MOJA RADA: dla najmniejszych dzieci wybierajcie preparat o delikatnym psiknięciu :-p. A nie te wielkie, które wyglądają jak dezodorant, bo one bardzo mocno psikają i drażnią śluzówkę małego noska.

Przykładowe preparaty: 
 krople/aerozole do nosa z lekiem (np. z oksymetazoliną itp) – stosuj 3xdziennie po jednej kropli/psiknięciu do każdej dziurki. NIE DŁUŻEJ, NIŻ 5 DNI. Bo jak przesadzisz to sobie zafundujesz obrzęk nosa. Czyli od leku na zatkany nos zrobisz sobie zatkany nos . Max 5 dni!

Przykładowe preparaty: https://bazalekow.mp.pl/leki/subst.html?id=627

krople//aerozole do nosa z olejkami, ziołami, srebrem itp. – możemy je stosować dłużej, niż tamte. Możemy niektóre stosować w ciąży (np. te co niżej podaję).

Przykładowe preparaty: Rhinoargent, Prenalen Katar i wiele innych.
preparaty do płukania nosa – np. w formie ampułek, które się wciska do nosa i w ten sposób przepłukuje mechanicznie, fajna sprawa!

Przykładowe preparaty: Isonasin septo (to ampułki, które się od razu do nosa podaje), Fixsin, Irigasin, Rinse zatoxin, Gargarin zatoki (to razem ze specjalną butelką służy do przepłukiwania zatok – przy zapaleniach zatok raczej się to stosuje, niż przy zwykłym przeziębieniu)

🤧 LEKI ROZRZEDZAJĄCE WYDZIELINĘ

Czyli te nazywane „wykrztuśnymy”. Warto ich spróbować, zwłaszcza, gdy jest MOKRY KASZEL albo DUŻY KATAR. Są takie, które się bierze 2 razy dziennie, są też takie, gdzie się bierze całą dawkę od razu rano. Jak komu wygodniej. A jeśli nasilą kaszel, który będzie suchy i mało efektywny, można odczekać 1-2 dni i znów spróbować.

Przykładowe preparaty: ACC, Felgamina, Flegamax, Mukolina, PectoDrill.

🤧 LEKI PRZECIWKASZLOWE?

Zazwyczaj nie są konieczne. Nie dajemy ich na mokry kaszel – bo mokry kaszel to dobra rzecz. Na mokry dajemy leki wykrztuśne, które rozrzedzają wydzielinę i ułatwiają jej wykaszlenie. Ale zdarza się czasem, że niewielka ilość kataru spływa po tylnej ścianie gardła – zbyt mało, by kaszel był mokry, ale wystarczająco, żeby drażnić i kaszel wywoływać. W takim wypadku, gdy kaszel jest drażniący i nic nie odkrztuszamy, możemy sobie ulżyć w kaszlu lekiem w stylu:

Przykładowe preparaty: syropy z porostem islandzkim (Bobolen, Syrop islandzki na kaszel itp.) albo Levopront – piszę tu nazwę handlową, bo nie ma innego odpowiednika, a to dobry lek, który hamuje odruch kaszlu, ale nie działa na ośrodkowy układ nerwowy, powyżej 2. roku życia go stosujemy.

Na taki drażniący kaszel też dobrze działa MIÓD i INHALACJE Z 0,9NaCl!

🤧 LEKI PRZECIWZAPALNE.

Czyli ibuprofen. O ile nie macie choroby żołądka czy nerek.
🌸Jesteś jesteś drobny i umiarkowanie chory to tak przez pierwsze kilka dni 3x dziennie po 200mg.
🌸Jeśli jesteś sporych rozmiarów albo porządnie przeziębiony to 3x dziennie po 400mg.

 PSEUDOEFEDRYNA

🌸Są preparaty, które łączą już ibuprofen z pseudoefedryną – wygodne rozwiązanie. To zwykle te wszystkie leki ze słowem „zatoki” w nazwie. Zwykle bierzemy 1-2 tabltek 3xdziennie. Najlepiej nie dłużej, niż 4 dni.

Przykładowe preparaty: Acatar Zatoki, Ibum Zatoki, Ibuprom Zatoki, Inex Zatoki, Metafen Zatoki, Modafen Extra Grip, Nurofen Zatoki, Sudafed Extra

A jeśli nie mamy łączonego, można osobno brać ibuprofen, a osobno dokupić tabletki z pseudoefedryną.
❗️UWAGA: niektórym daje kopa! W stylu pobudzenie, silne/szybkie bicie serca. Wtedy zmniejszamy dawkę albo nie bierzemy wcale.
DOBRZE ZA PIERWSZYM RAZEM WZIĄĆ WIECZOREM, NA SPOKOJNIE W DOMU. A nie na zasadzie, że bierzemy i jedziemy autem do pracy. Ale na ogromną większość osób nie ma takiego działania.

Przykładowe preparaty: Apselan, Sudafed – producent zaleca 3-4 razy dziennie przez max 4 dni.

 

Okej, na zwykłe przeziębienie wybieracie sobie coś z powyższych (absolutnie niekoniecznie wszystko naraz).
Gdyby doszła gorączka >38st., silny ból gardła, problemy z oddychaniem i inne niepokojące objawy to wtedy do lekarza na żywo!JEŚLI UWAŻASZ, ŻE TAKIE INFORMACJE SĄ PRZYDATNE, POWIEDZ PROSZĘ O LEKARZDLADZIECI.PL SWOIM ZNAJOMYM! 🙂

Zapraszam Cię w inne moje miejsca:

YOUTUBE

Tutaj znajdziecie wszystkie moje FILMY.

 

FACEBOOK

Tutaj znajdziesz krótkie informacje medyczne i życiowe rozważania

 

 

INSTAGRAM 

Tutaj trochę medycyny, ale więcej mnie. Głównie różne żarty (Ale czy śmieszne?).

Email: rhajkus@gmail.com