Wakacyjne zagrożenia: BARSZCZ SOSNOWSKIEGO, czyli roślina, która parzy słońcem

JESTEM BARSZCZ SOSNOWSKIEGO

Myślę, że moja historia i łacińskie nazwy nie są Ci do niczego potrzebne.

Wyglądam jak przerośnięty koper.

Gdzie występuję? Gdzie chcę. Cały czas jestem tępiony przez złych ludzi i jest mnie coraz mniej. Ale wciąż pojawiam się na łąkach, przy drogach, na brzegach rzek. Jestem tak sławny, że naukowcy stworzyli specjalną mapę tylko dla mnie. Teraz zabrzmię jak akwizytor z telezakupów, ale… Sprawdź sam, czy rosnę również w Twojej okolicy  –> MAPA BARSZCZU (źródło: barszcz.edu.pl)

Moje soki + słońce = silne poparzenia. Soki mogę wydzielać praktycznie z każdego miejsca.

Tutaj czaję się przy torach, żeby kogoś poparzyć.

Co lepsze, działam również na odległość!

Nie musisz mnie nawet dotykać, bo fotokumaryny (tak się nazywają te związki, które Cię poparzą) mogą się również unosić w powietrzu w moim pobliżu. Nie działa to tak mocno, jak soki, ale też może wywołać objawy. Na przykład będziesz wymiotował i odczuwał ból głowy.

Poparzenia, jak to poparzenia, bywają różne. Czerwona skóra, bąble, a nawet rany jak po oblaniu wrzątkiem. Mogą zostać po tym blizny albo odbarwione plamy.

A to takie zdjęcie z Wikipedii, które znajdziesz w prawie każdym artykule o barszczu :-p.

Na początku nie zauważysz, że coś złego się dzieje. Bo poparzenia pojawiają się dopiero po 30min-kilku godzinach. Czasem aż do 48 godzin. W międzyczasie możesz chodzić po łące pełnej barszczu i nawet o tym nie wiesz. Albo opalać się i w ten sposób zafundować sobie za chwilę masakryczne poparzenia.

Możliwe, że moje poparzenia mogą zwiększać ryzyko raka w tym miejscu. I uszkadzać płód.

Teraz już Cię chyba nie dziwi, że nazywają mnie „zemstą Stalina”.

Na węgierskiej Wikipedii widzicie, jak mój ziomek, Barszcz Mantegazziego, czai się na jakieś dziecko. PS. On też wygląda jak przerośnięty koper.

Co robić, jeśli miałeś kontakt z barszczem?

Trzymaj się z dala od słońca przez najbliższe 2 dni! Bez wpływu promieniowania UV jest szansa, że nie wystąpią żadne objawy. A jeśli masz możliwość, umyj dokładnie skórę wodą z mydłem.

Jeśli wystąpią poparzenia, zwykle są mocne i wymagają kontroli u lekarza.

Łagodne oparzenia: można na nie stosować preparaty przeciw oparzeniom dostępne w aptece i nakładać na to jałowe opatrunki. Gdy mocno boli, wspomagamy się doustnymi lekami przeciwbólowymi.

Mocne oparzenia: wymagają zwykle kontroli chirurgicznej i zastosowania specjalistycznych opatrunków (np. ze srebrem). Również stosujemy tu doustne leki przeciwbólowe.

Gdy rany się zabrudzą (np. ziemią) trzeba zgłosić się do lekarza – być może będzie konieczna profilaktyka przeciw tężcowi?






JEŚLI UWAŻASZ, ŻE TAKIE INFORMACJE SĄ PRZYDATNE, POWIEDZ PROSZĘ O LEKARZDLADZIECI.PL SWOIM ZNAJOMYM! 🙂

Zapraszam Cię w inne moje miejsca:

YOUTUBE

Tutaj znajdziecie wszystkie moje FILMY.

 

FACEBOOK

Tutaj znajdziesz krótkie informacje medyczne i życiowe rozważania

 

 

INSTAGRAM 

Tutaj trochę medycyny, ale więcej mnie. Głównie różne żarty (Ale czy śmieszne?).

Email: rhajkus@gmail.com