Wasze pytania: PO CO SĄ BILANSE ZDROWIA DZIECKA? Czy lekarz by nie mógł ich zrobić przy okazji innej wizyty?

„Po co są bilanse prowadzone? Lekarz i tak często widzi dziecko, nie mógłby wtedy przeprowadzić bilansu?”

Bardzo mi się podoba to pytanie, bo sama bym na nie wpadła (jak się siedzi w jakiejś działce to czasem trudno wpaść na to, co innym może się wydawać niejasne).

1️⃣️ CIĄGŁOŚĆ OBSERWACJI DZIECKA.

Dzieci, które nie chorują często albo poważnie, lekarz wcale nie widzi często.

Naprawdę zdarzają się dzieci, które lekarz widzi tylko raz na kilka lat przy okazji bilansów (zwłaszcza dotyczy to starszych dzieciaków, które już nie są w żłobkowym/przedszkolnym czasie najczęstszych infekcji). Gdyby nie bilanse, lekarz mógłby takie dziecko zupełnie stracić z oczu i przegapić rozwijające się nieprawidłowości.

2️⃣️. JAK WYGLĄDA ZDROWE?

Nie oceniamy ogólnego zdrowia dziecka w czasie infekcji.

Dlatego bilans zawsze jest wykonywany u dziecka ZDROWEGO. Bo jego założeniem jest, że chcemy zobaczyć dziecko bez cech infekcji, w jego normalnym stanie, żeby ewentualnych nieprawidłowości nie zwalić na trwającą chorobę.

MORFOLOGIA W CZASIE INFEKCJI?

To jest coś w tym stylu, że nie ocenia się w czasie infekcji, jaką dziecko ma normalną morfologię.
Morfologia w czasie infekcji będzie inna i tak ma być! Organizm walczy z chorobą, więc mamy przesunięcia w morfologii.

Jak chcemy np. ocenić, czy dziecko ma anemię, robimy morfologię w czasie zdrowia – bo wtedy dostaniemy wynik wiarygodny, a nie zmieniony infekcją (Ciekawostka: u dzieci w czasie infekcji nierzadko występuje przejściowa anemia i to „normalne”, jak dziecko zdrowieje to mija. Gdybyśmy ocenili morfologię tylko w czasie infekcji moglibyśmy rozpoznać anemię i niepotrzebnie leczyć.).

Tak samo bilanse – chcemy zobaczyć dziecko w czasie zdrowia. Np. Czy ma duże migdałki i mówi przez nos poza okresami infekcji? Jaka jest akcja serca i zjawiska osłuchowe nad serc

em poza okresem gorączki? (Bo może wiecie, że „szmery niewinne” nad sercem mogą być słyszalne tylko w czasie infekcji. Albo w drugą stronę – głośne zjawiska osłuchowe z oskrzeli utrudnią osłuchanie serca).

3️⃣️. PROFILAKTYKA.

Podczas wizyt związanych z chorobą rodzice i lekarz skupiają się głównie na omówieniu aktualnych dolegliwości. Rzadko jest czas i chęć na gadkę o innych rzeczach. Czy odciąg

ać napletek? Kiedy zacząć badać piersi i jądra? Jakie są szczepienia zalecane dla danego wieku? I odpowiedzi na inne pytania, które rodzicowi przyjdą do głowy.

.
Dlatego bilanse zwykle trwają dłużej, niż normalna wizyta lekarska. I moim zdaniem są bardzo ważne! (Np. mnie się zdarzyło niejednokrotnie podczas wizyty zdrowego dziecka wysłuchać szmer nad sercem, większość z tych szmerów nie miało na szczęście znaczenia dla zdrowia dzieci, ale dwa przypadki okazały się poważne).
Dlatego, moim zdaniem:
– nie warto olewać bilansów!
– na bilans zabieramy dziecko zdrowe
JEŚLI UWAŻASZ, ŻE TAKIE INFORMACJE SĄ PRZYDATNE, POWIEDZ PROSZĘ O LEKARZDLADZIECI.PL SWOIM ZNAJOMYM! 🙂

Zapraszam Cię w inne moje miejsca:

YOUTUBE

Tutaj znajdziecie wszystkie moje FILMY.

 

FACEBOOK

Tutaj znajdziesz krótkie informacje medyczne i życiowe rozważania

 

 

INSTAGRAM 

Tutaj trochę medycyny, ale więcej mnie. Głównie różne żarty (Ale czy śmieszne?).

Email: rhajkus@gmail.com