Noworodek – jak się nie zarazić od starszego dziecka?

Dostałam pytanie, jak nie zarazić domowników chorobami, z którymi się stykamy w szpitalu? 

Zasady są podobne, jak przy próbach nie zarażenia się infekcjami od przedszkolaka czy żłobkowego dzieciaczka. Czyli:

1️⃣) SUPER HIGIENA – myjemy często ręce, myjemy porządnie ręce mydłem po powrocie z pracy (5 zasad mycia rąk to naprawdę spoko sprawa). I to najważniejsza rzecz. Nie oblizujemy smoczkow, nie całujemy w buzię czy rączki jak jesteśmy przeziębieni itp.

2️⃣️) Przebieramy się po powrocie z pracy/przedszkola – czyli my mamy w pracy fartuchy, kt

óre w pracy zostawiamy, dzieciaczki po powrocie z przedszkola/żłobka przebieramy w ubrania domowe, żeby nie zarazić np. brata noworodka

3️⃣️) Szczepienia ochronne.
Np. mój Lolek był zaszczepiony przeciw ospie wietrznej. I akurat jak mały miał parę miesięcy, w Lolka przedszkolu była epidemia ospy. Wszystkie dzieciaki po kolei chorowały, a ja byłam spokojna o małego, bo starszy zaszczepiony i choroby nam do domu nie przyniósł.

Albo ja się w ostatni piątek zaszczepiłam przeciw meningokokom typu A,C,Y,W. Bo zdarzają się na oddziale np. zapalenia opon podejrzane o etiologię meningokokową i zamiast brać profilaktykę i się potem martwić, to się zaszczepiłam. Czasem dopiero kolejnego dnia okazuje się, że badane wczoraj dziecko rozwinęło objawy wskazują na sepsę meningokokową, a ja w międzyczasie zbadałam 15 pacjentów, bawiłam się ze swoimi dziećmi itp.

A jak zaszczepię się przeciw grypie, meningokokom, doszczepię przeciw krztuścowi, to przynajmniej mam spokojną głowę, że tym nie zarażę pacjentów czy moich domowników.

4️⃣️) Dbanie o własną odporność. O tym już kilka razy rozmawialiśmy, czyli zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna, odpowiednia ilość snu itp.


A jakie Wy macie jeszcze sposoby?


JEŚLI UWAŻASZ, ŻE TAKIE INFORMACJE SĄ PRZYDATNE, POWIEDZ PROSZĘ O LEKARZDLADZIECI.PL SWOIM ZNAJOMYM! 🙂

Zapraszam Cię w inne moje miejsca:

YOUTUBE

Tutaj znajdziecie wszystkie moje FILMY.

 

FACEBOOK

Tutaj znajdziesz krótkie informacje medyczne i życiowe rozważania

 

 

INSTAGRAM 

Tutaj trochę medycyny, ale więcej mnie. Głównie różne żarty (Ale czy śmieszne?).

Email: rhajkus@gmail.com