OBJAWY CUKRZYCY U DZIECKA – co powinno wzbudzić Twój niepokój?

Uwaga: TUTAJ pisałam o tym, dlaczego wczesne objawy cukrzycy są takie, jakie są.

Cukrzyca u dziecka – jak wygląda?

  • 4–letni Staś przez ostatnie kilka dni ciągle dopomina się o picie. Pani z przedszkola zgłasza, że częściej, niż wcześniej chodzi do łazienki sikać. W nocy też zaczął wstawać do sikania. Może ma zakażenie pęcherza moczowego? Niby nic go nie boli, ale u dzieci zakażenie dróg moczowych może objawiać się podstępnie. To pewnie dlatego, że jest lato i upał, więc dużo pije i to normalne, że dużo sika.
  • 5–letnia Ania niedawno miała infekcję dróg oddechowych. Pewnie dlatego jest jakaś słaba, senna. Dzisiaj rano trudno ją dobudzić, nie otwiera całkiem oczu, nie do końca sensownie odpowiada na pytania. Szybko do lekarza, może infekcja powróciła?
  • 16–letni Michał wymiotuje ciągle od wczoraj. Pewnie się czymś zatruł. Dzisiaj dalej wymiotuje. I jest jakiś dziwny. Słaby, ma taki niezdrowy kolor skóry. Płytko, szybko oddycha. Potem się okaże, że od pewnego czasu musiał w czasie lekcji wychodzić do łazienki, chociaż jeszcze parę miesięcy temu mu się to nie zdarzało.
  • 15–miesięczna Zuzia mdleje u rodziców na rękach. Szybko do szpitala.
  • 17-letni Krzysiek wczoraj był wczoraj na osiemnastce u kolegi. Dużo wypili. Dzisiaj źle się czuje, boli go brzuch, wymiotuje. Pewnie ma kaca. Wieczorem traci przytomność.

Objawy cukrzycy u dziecka

To są wszystko przykłady historii, jak może się zaczynać cukrzyca u dziecka (u dzieci zwykle, ale nie tylko, mamy do czynienia z cukrzycą typu 1). 

Główne objawy u dzieci to 

  • wielomocz, 
  • wzmożone pragnienie, 
  • senność, 
  • osłabienie, 
  • chudnięcie. 

Czasem pierwszym objawem, które sprawia, że dziecko trafia na oddział, są wywołane zakwaszeniem organizmu masywne wymioty z ogólnie złym stanem dziecka (widziałam niedawno nastolatka z czymś takim, widziałam go już po kilku godzinach leczenia, ale wciąż wyglądał bardzo, bardzo źle).
Albo omdlenie.
Albo sytuacja, że dziecko rano się nie budzi. Zwykle się okazuje, że cośtam już się wcześniej działo, ale np. nastolatek chodzi do łazienki sam i nikt nie zwrócił uwagi, że sika o wiele częściej.

Co może „rozpocząć” cukrzycę u dziecka?

Oczywiście problem trwa już wcześniej, tylko jeszcze nie daje o sobie znać na tyle, żeby był zauważony (czasem właśnie wstecznie udaje się wychwycić z wywiadu niepokojące objawy). Ale kiedy się może ujawnić cukrzyca? PO/W TRAKCIE INFEKCJI. Mój najcięższy dotychczasowy dyżur, gdy najbardziej się bałam, czy dziecko przeżyje: świeża cukrzyca u kilkulatka z ospą wietrzną. Dlatego pamiętaj: mogą być 2 grzyby w jednym barszczu. Mogą być u dziecka 2 choroby naraz. Nie możemy się przywiązać do jednego rozpoznania, musimy zachowywać czujność.

U nastolatków PO SPOŻYCIU DUŻEJ ILOŚCI ALKOHOLU. To są mega ważne informacje, bo można takiego nastolatka potraktować: wymiotuje, jakiś niemrawy – pewnie ma kaca. Byłam na konferencji, gdy przedstawiano prawdziwy przypadek chłopaka, który został potraktowany jako kac po imprezie, a impreza alkoholowa „zużyła” resztę możliwości organizmu, jeśli chodzi o normowanie poziomu cukru we krwi. Wymioty, bóle brzucha, omdlenie – to były objawy cukrzycy, nie kaca. Chłopak zmarł.

Dlatego, jak zawsze u dzieci, czujność. Jeśli coś Cię niepokoi, skonsultuj to ze swoim lekarzem!

Znasz jakieś dziecko chorujące na cukrzycę? Jakie objawy zasugerowały tę chorobę?