LIVE: Rozmowa z dzieckiem po próbie samobójczej. Live z Mają Herman, specjalistką psychiatrii, psychoterapeutką.

Akcja

Przed rozmową z Mają słowa wstępu ode mnie.

Gdy trafia dziecko po próbie samobójczej, w pierwszej chwili pytanie „dlaczego” schodzi na dalszy plan. Najpierw jest akcja. Co zażyło, ile zażyło, kiedy, czy jeszcze można płukać żołądek, czy największe stężenie jeszcze przed nami, czy istnieje odtrutka? Szukanie opakowań w koszu, co jeszcze mogło być w domu, ile czego może brakować. Telefony na toksykologię, leczenie, badania, monitorowanie. Działanie.

Wreszcie po iluś godzinach wiemy, że tym razem przeżyje. Kończy się działanie. Kończy się to, co umiemy robić. I w tym spokoju, który nie jest spokojny, nadchodzi moment na zmierzenie się z głównym problemem. Z przyczyną.

Brakuje psychiatrów

Mówiłam Wam o koszmarnym stanie psychiatrii dzieci i młodzieży w Polsce. I niewielu rzeczy jestem pewna tak, jak tego, że coraz większą ilością pacjentów nie tylko po próbach samobójczych, ale z wszelkimi problemami z dziedziny psychiatrii, będziemy się opiekować my. Nie–psychiatrzy. Wszyscy inni. Nie będzie innego wyjścia.

Nie czuję się przygotowana. Gdy idę do nastoletniego człowieka, który próbował się zabić, ale przeżył, nie wiem, jak się zachować. Leży na pustej sali, monitorowany, jest smutny, że się nie udało, a ja nie wiem, co mu powiedzieć. Wiem, że go nie wyleczę tu i teraz, chodzi mi tylko o to, żeby czuł się po tym wszystkim potraktowany jak człowiek.

Tak samo rodzice i dzieci z chorobami przewlekłymi, niepełnosprawnościami, wadami genetycznymi – jak ich wesprzeć? Te rodziny wracają z oddziału do swojego życia, a ja się zastanawiam, czy można było coś zrobić lepiej. W miejscu pracy i tak mam komfort stałej obecności mojej koleżanki psycholog, z czego się ogromnie cieszę. I to wcale nie zwalnia moim zdaniem reszty od zajmowania się psychiką pacjentów, to tylko dodatkowa korzyść, że możemy się od niej uczyć.

Napisałam do Mai

Napisałam do Mai Herman, jak można na oddziale wspierać takich pacjentów. Miałyśmy zrobić materiał na ten temat, potem zaczęła się zbiórka na Alexa i temat wraca przy okazji tej zbiórki. W filmie poniżej Maja opowiada przez godzinę o tym, jak rozmawiać z pacjentem po próbie samobójczej. Jak w ogóle rozmawiać z człowiekiem cierpiącym.

Maja Herman, specjalistka psychiatrii, psychoteraoeutka.

Live odbył się w ramach zbierania pieniędzy na leczenie Alexa Jutrzenki. Jeśli Ci się spodobał, proszę o wpłatę choćby kilku złotych do naszej SKARBONKI.

Maja, dziękuję!!!!!

Więcej jak zawsze na instagramie.