#KoalicjaDlaŻycia – rak jajnika u chorych z mutacją BRCA

Ziomeczki, zostałam poproszona, żeby Wam powiedzieć o akcji Koalicja Dla Życia, przygotowanej przez ginekologów onkologicznych razem z organizacjami pacjentów onkologicznych. Temat: RAK JAJNIKA. Jak podają organizatorzy w swoich materiałach, rak jajnika jest 5. najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet. U ponad 70% chorych jest diagnozowany dopiero w zaawansowanym stadium. Jest w Polsce nowotworem ginekologicznym o najmniejszym 5-letnim przeżyciu (czyli % chorych, którzy żyją 5 lat od rozpoznania).

Koalicja Dla Życia koncentruje się na raku jajnika związanym z mutacją BRCA. Postulują, żeby:

  1. Nowozdiagnozowane chore z rakiem jajnika były badane w kierunku tej mutacji, dzięki czemu zostanie lepiej dobrane postępowanie terapeutyczne.
  2. Ośrodki leczenia raka jajnika nie były rozproszone na całą Polskę (wtedy każdy ośrodek robi rocznie mniej takich zabiegów, więc ma w nich mniejsze doświadczenie), tylko zostały wyznaczone konkretne ośrodki z odpowiednią ilością zabiegów rocznie i wielospecjalistycznym zespołem, dedykowanym temu rodzajowi nowotworu.
  3. Ułatwić w Polsce formalności, dotyczące programów lekowych dla pacjentek.

Mam nadzieję, że dobrze przedstawiłam, o co chodzi, a więcej od mądrzejszych przeczytacie i zobaczycie na stronie KOALICJADLAŻYCIA.PL. I jeśli macie ochotę, można udostępniać tę informację dalej z turkusowym kolorem, który został wybrany dla akcji :).

#KoalicjaDlaŻycia #Jajnik21

Więcej info jak zawsze na instagramie.