ZBIÓRKA na sprzęt AGD dla ofiar powodzi w Trzcinicy (z 27.06.2020)

[TUJEST LINK DO ZRZUTKI]

W ciągu ostatnich 3 dni mówię Wam na instagramie o powodzi, która się wydarzyła w mojej okolicy. Jedna z najbardziej poszkodowanych wsi to Trzcinica koło Jasła. Byliśmy tam wczoraj z Kubą zawieźć do remizy jedzenie i środki czystości. Rozmawiałam ze strażakami i niektórzy się ledwie trzymali na nogach. I z ludźmi, którzy nie byli 2 dni temu pewni, czy się uratują. Widziałam domy, które już nie przypominają domów.

Wielu z Was pisało, że chce pomóc poprzez przesłanie paczki albo środków finansowych. Myślałam i myślałam, jak to zrobić. To nie jest łatwe, ponieważ nie damy rady pomóc wszystkim (ofiarami powodzi sprzed 2 dni jest kilkaset rodzin w okolicy), nie damy rady pomóc w każdym miejscu, nie damy rady nawet pomóc większości i nie damy rady pomóc całkowicie, to jasne, bo mówimy o zniszczeniu domów ze wszystkim, co jest w środku.

Ale to nie powód, żeby nie próbować pomóc choć trochę.

Jedziemy do remizy, w tle sprzątanie po powodzi :(.

PACZKI – co najważniejsze na teraz?

Jeśli chcecie wysłać paczkę, najważniejsze potrzeby (na 30.06.2020, będę to aktualizować, jestem w kontakcie z naczelnikiem Ochotniczej Straży Pożarnej, oni rozdysponowują pomóc po wsi) to:

  • środki czystości wszelkie typu – bo najważniejsza potrzeba na teraz to posprzątać domy (niektóre w ogóle nie wiadomo, czy uda się przywrócić do stanu używalności)
  • środki do ogrzybiania
  • mopy, miotły, szczotki itp.

Możecie też wysłać inne rzeczy według swojego uznania, bo niektóre rodziny straciły dosłownie wszystko. W tym momencie, jak sami mówią, nawet nie mieliby rzeczy gdzie położyć, bo wszystkie pomieszczenia są w strasznym stanie.

Jedzenie na ten moment jest zabezpieczone i nie jest potrzebne.

Rzeczy dla dzieci?

Wielu z Was pytało, czy są potrzebne rzeczy dla dzieci (np. ubranka). Tak, dowiedziałam się, że pośród rodzin poszkodowanych są również małe dzieci i można przesyłać też ubranka czy inne rzeczy dla dzieci. (W dobrym stanie. Takie, jakie sami chcielibyście otrzymać, będąc w potrzebie).

PACZKI – ADRESY

Jeśli jesteście z okolicy, paczki w tym momencie są odbierane w Domu Ludowym i remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Trzcinicy. A większe rzeczy, jak sprzęt AGD, meble można dostarczać do Szkoły Podstawowej.

Paczki można przesyłać na dowolny z tych adresów:

  1. OSP Trzcinica, 38-207 Przysieki
  2. Parafia Rzymskokatolicka pw. Przemienienia Pańskiego i św. Doroty, Trzcinica 593, 38-207 Przysieki
Zbiórka rzeczy dla poszkodowanych w remizie OSP Trzcinica.

Pomoc PIENIĘŻNA

Z tym miałam najwięcej problemu, bo tak jak sami mi pisaliście: trudno ustalić cel, zawsze część osób będzie niezadowolonych, nie da się pomóc wszystkim, na pewno wiele osób uzna, że robię to źle i można było lepiej (już dostaję takie wiadomości, chociaż jeszcze nie zaczęłam :)), mogą się pojawić zarzuty, co zrobiłam z pieniędzmi. To wszystko prawda i tak właśnie wyglądają zbiórki. Chyba nie ma łatwiejszej drogi, jak jednak narazić się na te wszystkie zarzuty, jeśli się chce pomóc.

Opcji finansowania na ten moment jest wiele:

  1. Są zrzutki na poszczególne domy i rodziny (np. TUTAJ – byłam w tym domu, jest zniszczony do cna). Na stronie Zrzutka jest więcej takich zbiórek i w ten sposób możecie wesprzeć konkretną rodzinę.
  2. Oficjalne konto (subkonto) lokalnej Parafii „na które darczyńcy mogą wpłacać dobrowolne ofiary na pomoc mieszkańcom Trzcinicy poszkodowanym przez powódź. Zebrane fundusze będą rozdzielane przez Parafialny Zespół Caritas i Sołectwo Trzcinicy. Parafia Rzymskokatolicka pw. Przemienienia Pańskiego i św. Doroty, Trzcinica 593; 38-207 Przysieki. Nr konta: 23 1240 2337 1111 0010 7132 2596.Tytuł przelewu: „dla powodzian””.
  3. Nasza osobna ZRZUTKA na sprzęt AGD. O niej więcej poniżej.

Nasza Zrzutka

Będę zbierać pieniądze na sprzęty AGD dla rodzin, które w czasie powodzi straciły całe wyposażenie domów. Ile uda nam się uzbierać, tyle sprzętów kupimy. Każda rodzina (w sensie mieszkańcy jednego domu) dostanie jeden sprzęt w stylu lodówka, pralka, kuchenka itp. To jest niewiele w porównaniu do ich potrzeb, ale myślę, że to pomoc na miarę naszych możliwości i że są to rzeczy potrzebne. Z konkretnych sprzętów będzie mi też łatwiej się później przed Wami rozliczyć.

Jestem w kontakcie z naczelnikiem lokalnej Ochotniczej Straży i pomoże mi ustalić listę potrzebujących rodzin. Ponieważ Trzcinica nie leży daleko ode mnie, sprawdzę to też osobiście. Znam niełatwą sytuację finansową wielu osób, które mi pomagają przy okazji różnych zbiórek i postaram się jak tylko mogę, żeby pomoc z pieniędzy, które przekazujecie, trafiła rzeczywiście do potrzebujących.

(Potrzebujące rodziny mogą też się zgłaszać bezpośrednio pisząc na: rhajkus@gmail.com, będę je weryfikować z pomocą strażaków/parafii).

Mamy trochę czasu, bo tak naprawdę potrzeby wyklarują się dopiero wtedy, gdy uda się domy (mam nadzieję, że się uda) przywrócić do stanu używalności. Będzie wtedy wiadomo, kto czego potrzebuje najbardziej – kuchenki, lodówki, pralki itp. (Jest też opcja, że danej rodzinie nie uda się przywrócić domu do stanu używalności i zamieszka np. u krewnych, wtedy dla niej wymyślimy jakiś ekwiwalent pomocy).

TO JEST LINK DO ZRZUTKI

(Jest już zweryfikowana).

W jakikolwiek sposób pomożecie, bardzo Wam dziękuję w imieniu mieszkańców mojego terenu i w swoim własnym.

AKTUALIZACJA

Dzięki Wam udało się zebrać ponad 30 tysięcy i kupić sprzęt dla ponad 20 rodzin :).

https://www.instagram.com/p/CCtknOVpGUB/