SZKARLATYNA – wreszcie temat, który Was rozłożył na łopatki!

SZKARLATYNA (płonica). Czyli ostatni quiz na instragramie, w którym wzięło udział ponad 1500 osób! Dużo było o anginie. A szkarlatyna chociaż jest jej siostrą na profil wbiła po raz pierwszy. Stąd pewnie fakt, że tym razem w quizie było bardzo dużo odpowiedzi nieprawidłowych. W nagrodę za to, że udało jej się zmylić nawet moich ziomeczków, dostaje swój wpis, ażeby wiedza o niej trwała dłużej, niż ślad na niebie po samolotach, rozpylających szczepionki!

Szkarlatyna i bakteria

Szkarlatyna do choroba BAKTERYJNA. Wywołują ją paciorkowce, czyli te same ziomeczki, co anginę ropną, te same ziomeczki, których nosicielami jest spory procent polskiej populacji. Najczęściej szkarlatyną zarażamy się od człowieka ze szkarlatyną albo anginą ropną. Ale jest możliwe również zarażenie od bezobjawowego nosiciela (a nawet od osoby, która ma np, paciorkowcowe zapalenie skóry).

Szkarlatyna dowala szybko i konkretnie

Zwykle objawy występują szybko, już po 2-5 dniach, więc dość łatwo zidentyfikować, kto Wam to zrobił! A jest na kogo się wpieniać, bo od razu jest źle, dziecko:

  • wygląda zwykle na cierpiące,
  • wysoko gorączkuje,
  • często podaje silny ból gardła, brzucha,
  • wymiotuje.

Owocowy język i wysypka w szkarlatynie

Język zwykle na początku ma biały nalot, który potem ustępuje żywoczerwonemu kolorowi, więc go nazywamy malinowym lub truskawkowym, co tam wolicie. #teamtruskawki #teammaliny

Na skórze, ale nie od razu pierwszego dnia, tylko w którymś z kolejnych, pojawia się wysypka. Wygląda jak liczne bardzo malutkie różowe/jasnoczerwone plamki (mówi się, że wygląda jak po przyłożeniu do skóry drucianej szczotki). Plamki BLEDNĄ PRZY UCISKU. Czyli jak przyciśniecie palem/szklanką to plamki znikną. To mega ważne, bo odróżnia wysypkę płoniczą od WYBROCZYN .

Wysypka się zwykle zaczyna na tułowiu i idzie na obwód, czyli na kończyny, twarz (nie występuje dookoła ust, więc ten obszar wydaje się dziwnie blady i nazywamy go trójkątem Fiłatowa).

róża lekarz dla dzieci szkarlatyna płonica

Po co dawać antybiotyk?

Leczenie szkarlatyny to antybiotykoterapia. (Bo to infekcja bakteryjna). Ale nie każdy antybiotyk, jaki lekarzowi przyjdzie do głowy. Mam nadzieję, że wiecie, że istnieją ścisłe wytyczne leczenia chorób i to nie jest tak, że lekarz myśli: „dzisiaj wieje wiatr, to mam ochotę na makrolidy”, „dzisiaj mnie ugryzł pies, to może będę pisał cefalosporyny”. To nie jest dowolność i nie powinna być dowolność. Szkarlatynę się leczy w pierwszym rzucie penicylinami lub cefalosporynami. (Specjalnie nie piszę konkretnych nazw i dawek, bo to nie jest choroba, którą się diagnozuje samemu w domu, za bardzo może czasem przypominać inne groźne stany, więc trzeba, żeby dziecko zbadał lekarz).

I teraz pytanie, które zawaliliście najbardziej. I TAK BARDZO SIĘ CIESZYŁAM, bo ostatnie quizy roztrzaskiwaliście tak dobrze, że czułam się jak zupełnie niepotrzebna matka! Jakbyście już się całkiem usamodzielnili i pojechali na studia, ale szkarlatyna na szczęście Wam dowaliła i przywróciła mi sens życia. Bo to choroba, która w ogromnej większości bez antybiotyku przejdzie. Tak samo, jak angina ropna. Organizm sobie z nią sam poradzi.

Więc po kiego grzyba antybiotyk? Na przykład po takiego, że:

  • chory przestaje zarażać po 24 godzinach skutecznej antybiotykoterapii, a bez antybiotyku może zarażać przez parę tygodni
  • objawy trwają krócej
  • chory szybko czuje się lepiej

Czy antybiotyk chroni przed wszystkimi powikłaniami? Też nie. Ale zmniejsza szansę na niektóre z nich.

Dobra, tyle o szkarlatynie.

Dzięki wielkie za udział w quizie! I liczę na Was w kolejnych na instragramie!