Podcast „Można zwariować” – odcinek o samobójstwach „Dlaczego dzieci nie chcą żyć”

Dziś Was zapraszam na rozmowę w temacie, którego może się nie wybiera często do czit czatów przy kawie. (Chociaż przy obecnym nasileniu problemu uważam, że powinno).

ODCINEK W GOOGLE

ODCINEK W SPOTIFY

ODCINEK W APPLE

Próby samobójcze u dzieci

W podcaście „Można Zwariować”, który porusza wiele tematów z zakresu zdrowia psychicznego, możecie dziś usłyszeć, jak z Anią i Cleo rozmawiamy o PRÓBACH SAMOBÓJCZYCH U DZIECI. Pisałam o tym TUTAJ, a o depresji pisałam TUTAJ.

Mówimy trochę o zjawisku. Trochę o statystykach. I przede wszystkim o tym, co można próbować zrobić, jeśli wydaje nam się, że problem myśli czy zamiarów samobójczych dotyczy kogoś z naszych bliskich. Serdecznie Was zapraszam do wysłuchania.

Ja tu tylko powiem jedno, co i tam podkreślałyśmy: należy pytać wprost o myśli samobójcze. Nie wywołamy ich w ten sposób! Ktoś albo je ma albo nie. Jeśli nie zapytamy, po prostu nie wiemy, czy je ma czy nie. A jeśli zapytamy, to się dowiemy – to jedyna różnica. I szczerze rozumiem strach, że uzyskamy odpowiedź twierdzącą. Być może ten strach leży u podłoża mitu „lepiej nie pytać, bo zaszkodzimy”.

Jeśli chcemy pomóc, lepiej zapytać.

A dużo więcej ciekawych i super ważnych info w naszej rozmowie w @moznazwariowac i w innych odcinkach tego podcastu.

ODCINEK W GOOGLE

ODCINEK W SPOTIFY

ODCINEK W APPLE